Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравният медиатор – мост между институциите и уязвимите

Ирина Илиева – здравен медиатор
Снимка: Програма „Зов за социално включване на роми и други уязвими групи“

През годините работата на здравните медиатори за преодоляване на негативните тенденции е оценена като полезна. Професията се развива от пилотна неправителствена дейност до държавна политика. Всяка година мрежата от здравни медиатори се увеличава, като в нея се включват нови общини. От 2007 г. насам държавата осигурява бюджет за тях.

Ето какво споделя в „Нашият ден“ д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве:

"Здравните медиатори са общински служители и получават своето възнаграждение от Министерство на финансите и Министерство на здравеопазването по делегиран бюджет. Те работят на минимална заплата и са мостът между уязвимата общност и институцията, която помага и работи с общопрактикуващите лекари“.

Проблемите пред здравните медиатори

“Сравнително новата за България професия „здравен медиатор” осигурява възможности за ефективна връзка между предоставящите здравни услуги и хората от уязвимите социални групи, както и за съвместни действия със структурите на системата на здравеопазване, регионалните центрове по здравеопазване и регионалните инспекции по опазване и контрол на общественото здраве.

Добрата новина е, че дейността на здравните медиатори е вече нормативно регламентирана.

Достъпът до здравни услуги се гарантира чрез посредничеството на здравни  медиатори, които са свързващо звено между уязвимите групи от населението и достъпа до здравната система на лица с най-висока степен на здравна уязвимост. Около 40% от здравните медиатори имат университетска степен на образование. Здравните медиатори преминават през специализирано обучение, провеждано съвместно от Факултета по обществено здраве на Медицински университет - София и Сдружение "Национална мрежа на здравните медиатори“.

Какви проблеми решава здравната медиация?

"Причината здравните медиатори да бъдат разпознати като нещо полезно бе, че през 2007-2008 г. имаше епидемия от морбили и  близо 28 000 деца се разболяха, като 28 от тях починаха. А в кварталите, където здравните медиатори работеха, нямаше пробив. Така държавата осъзна, че те са полезни. Здравните медиатори помагат на родителите да спазват имунизационния календар“, разказва д-р Стаменкова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39