Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли рискови ситуации при пътувания през летния сезон?

Снимка: pixabay

Все още съществува риск желанието за пътуване да бъде ограничено от появата на нов вариант на Covid-19, ескалация на напрежението в Украйна или рязко повишаване на разходите за живот. Цели държави променят туристическите си потоци. Какво трябва да имате предвид като потребители на туристически услуги през това лято?

В "Нашият ден“ Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" споделя: "Природата на туристическата услуга е такава, доста рискова и много често има разминавания между представите на туриста, картинките в офертата, написаното в договора и реалността“.

В допълнение той посочва, че проблемът е в това как потребителят може да бъде ефективно обезщетен за това, което се случва. Понякога в по-тежки ситуации, както бе с кризата с Covid-19, все още има нерешени случаи с хора, които са си дали парите преди две години и все още не са получили нито екскурзия, нито парите си обратно.

Големият въпрос е  дали се осъществява устойчив контрол от страна на Министерство на туризма за ваучерите. И дали те не са отишли за изплащане на текущи разходи за заплати, ток, телефон, а не за обезщетения на клиентите.
"Ние очаквахме да има хиляди ощетени, предвид ситуацията и туроператорите нямаха средства. Знаете, държавата отвори последователно три схеми за подпомагане и наистина фирмите бяха компенсирани. Много от хората си използваха ваучерите, други успяха да си получат парите обратно, казва Николов.  

Застраховка за отмяна на пътуването не бива да се бърка със застраховката срещу фалит

Тази застраховка не покрива рисковете на туроператорите. Тя покрива рисковете на самия турист. Опасността е, ако туроператори консултират потребителите и им обещават, че тази застраховка ще покрие риска на туроператора, ако той утре отмени пътуването, което няма да бъде вярно.

"Важно да се прави разлика между пакетно пътуване, сключено с конкретен туроператор, и резервации, направени по интернет. В първия случай имаме доста права и законът ни пази, а във втория случай поемаме по-голям риск“, посочва експертът. 

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..

публикувано на 18.12.24 в 09:35

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44