Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

Тихомир Безлов
Снимка: Савина Спасова, БНР

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни.

В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов.

По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след Втората световна война – тази в Украйна. Икономическото бъдеще на Европа също е неясно поради създаването на нови индустрии и опитите за конкуренция с Китай и САЩ.

България се намира на края на Европейския съюз и недалеч от друга голяма военна и политическа криза в Близкия изток. В тези международни условия страната ни се върти в поредица от избори, които усилват недоверието сред обществото.

На фона на външната и вътрешна нестабилност агресията става по-видима.

Центърът за изследване на демокрацията се занимава с проявите на престъпност и с девиантното поведение като цяло, пояснява Безлов.

Според експерта България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа.

Класическото статистическо изследване за броя на предумишлените убийства в страната сочи, че те са около 72 на година – драстично по-малко от убийствата през 90-те и дори от тези през периода на социализма, по думите на Безлов.

В момента започва тенденция на затваряне на големи индустриални чужди предприятия у нас заради икономическите трудности на големите европейски компании. На този фон средният доход на българите е сравнително по-висок от този преди 10-20 години, казва Безлов.

По отношение на престъпността демографията е най-големият фактор, заявява експерта. Най-често срещаните извършители на престъпления в западния свят са момчета и мъже между 15-30 години – група, която от началото на века до днес в България е намаляла с 1/3 поради ниска раждаемост и миграция.

Изглежда, че агресията се е повишила, защото днес тя по-лесно се показва – такава линия задават социалните мрежи и по-младото поколение.

Що се отнася до мигрантите, Безлов заявява, че Западна Европа е била крайно добронамерена и толерантна спрямо тях, което е довело до дестабилиация в много спокойни страни като например Швеция. Източна Европа е била враждебна от самото начало, а и повечето от мигрантите не са търсели убежище в региона. 

Интеграцията на голям брой хора е илюзия и това се е усетило в цяла Западна Европа, по думите на Безлов.

Разговорът преминава към темата за одобрението спрямо агресора Русия, което продължава да съществува в България. От позицията на страна, която е на първо място в света по симпатии към Путин през 2019 година, днес България бележи рязък спад на одобрението според данни на международни и национални проучвания, обръща внимание Безлов.

Твърдото ядро на подкрепа към Русия е около 25 % и обхваща по-възрастното поколение и населението извън големите градове, уточнява експертът.

Украинците добре се интегрират в България и бързо научават български език за разлика от руските граждани, допълва Безлов.

За агресията в моловете Безлов заявява, че нашумелите случаи са били естествен социален експеримент. Камерите са превърнали проявите на насилие в тема на деня. Днес тя вече е затихнала.

Целия разговор чуйте в звукоивя файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31