Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот в хармония с природата

Снимка: Българска фондация Биоразнообразие

България притежава едно от най-богатите в Европа и най-съхраненото биологично разнообразие благодарение на географското си положение, климатични условия и релеф. На 22 май ежегодно се отбелязва Световният ден на биоразнообразието. Логото тази година е "Изграждане на общо бъдеще на планетата за всички живи същества“.

Биологичното разнообразие е животоподдържащият фактор и има решаващо значение за хората по причини, свързани както с околната среда, така и с опазването на климата. В допълнение, то е жизненоважно за опазването на здравето на хората и за поддържането на икономиката.

Как биоразнообразието би могло да е в подкрепа на поминъка на хората?

Благодарение на биологичното разнообразие човечеството осигуряването на храна, прясна вода и чист въздух. Оказва роля в поддържането на природното равновесие. То е от жизненоважно значение за околната среда и за борбата с изменението на климата. Има съществено значение за здравето и за предотвратяването на разпространението на инфекциозни болести.

Редакторът Христина Симеонова коментира в "Нашият ден“: "Желанието ми като родител е да възпитавам по-добре детето ми в уважение към природата – отношение към природата и въобще моето човешко отношение към подобни теми, които са изключително важни и определящи за живота ни. Няма как това да не изостря вниманието ми. Темата за биоразнообразието би следвало да бъде на фокус всеки ден."  

В България има много резервати, но част от тях са недостъпни за посещения. "Това са строги резервати, където няма възможност дори да се извършват дейности по тяхната поддръжка. Там всичко се случва по естествените закони на природата. Докато в поддържаните резервати човек може да мине само през определени места, за да види безкрайно редки растителни и животински видове", допълва тя.

Крайречните гори

Лонгозните гори представляват крайречни гори в долните течения на черноморските реки – Батова, Камчия, Ропотамо и Велека, където най-силно се чувства смекчаващо климатично влияние на морето. Такива гори в Европа има само в България и в Южна Франция. За опазване на лонгозните гори по поречието на река Камчия в низината Лонгоза са създадени резерват "Камчия“ и защитената местност "Лонгоза“. Те се припокриват и със защитената зона от Натура 2000 "Комплекс Камчия“. През 1951 г. е създаден резерват "Горна Топчия“ за опазване на лонгозни гори по поречието на река Тунджа.

"Да си уважителен към природата е едно от най-важните неща“, посочва Христина Симеонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Българска фондация Биоразнообразие


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10