Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за болестите на щитовидната жлеза?

Световен ден за борба със заболяванията на щитовидната жлеза

Щитовидната жлеза е "главен регулатор" на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло. Тя представлява малък, подобен на пеперуда орган, разположен в предната част на шията, който е отговорен за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма. Разстройствата на щитовидната жлеза са много разпространени по целия свят и засягат хора от всички възрасти.

25 май е Световен ден за борба със заболяванията на щитовидната жлеза. Близо 600 000 българи в активна възраст имат нарушена функция на щитовидната жлеза. В България обаче, наред със скритата симптоматика, друга причина за забавяне на лечението е, че не се провежда профилактика на това заболяване. Освен това ехографският преглед, който е важна част от диагностичния процес, не се заплаща от НЗОК. Обикновено хората разчитат на различни доброволни акции, но те не могат да обхванат всички нуждаещи се. 

В "Нашият ден“ д-р Мария Алексиева, еднокринолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост", коментира: "Заболяванията на щитовидната жлезата можем да разделим на две групи. Такива, при които има променена функция на щитовидната жлеза, свръхсекреция на хормоните или хиперфункция, и понижена такава хипофункция. Втората група болести, в които има промени в структурата, съответно възлите на щитовидната жлеза или общото ѝ увеличение".

Необяснимата умора, замъгленият ум, излишните килограми, студени тръпки и косопад могат да бъдат признаци на проблем с щитовидната жлеза. Когато нивата на хормоните са твърде ниски или твърде високи, може да се появи широк спектър от симптоми. Един от най-честите симптоми, които предполагат проблем с щитовидната жлеза, е внезапна промяна в теглото. Увеличаването на теглото показва ниско ниво на хормоните на щитовидната жлеза.

Болестта на Хашимото е състояние, при което имунната система атакува щитовидната жлеза. Заболяването е възпалително и известно още като хроничен лимфоцитен тиреоидит, затова и е по-известно като тиреоидит на Хашимото и засяга предимно жени на средна възраст.

Храните и щитовидната жлеза

"Темата  с храните и щитовидната жлеза е малко спекулативна донякъде. Ендокринологията като наука не е доказала, че има конкретни храни, които да избягваме или трябва да консумираме. Донякъде се спекулира с глутен, прием на селен и йод. Но официално няма забранени храни", посочва ендокринологът.

Разговорът с д-р Мария Алексиева можете за чуете в звуковия файл. 

Снимка - hormonesmatter.com

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Париж показаха български килими на повече от век

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с  невероятни примери на българското килимарство...

обновено на 19.04.24 в 09:18

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38