25 май се чества по инициатива на Европейската федерация на безследно изчезналите деца и децата жертви на сексуално насилие. От 2003 г. на този ден светът демонстрира съпричастност с близките на изчезнали и отвлечени деца.
България се включва за първи път през 2010 г. в отбелязването на Международния ден на безследно изчезналите деца, организиран у нас от Европейската федерация за изчезнали и сексуално насилвани деца.
Малко известно е, че в ЕС от 2007 г. има гореща телефонна линия за деца в риск или деца, жертва на тормоз или насилие. Номерът е 116 000. Той до момента е активен в държавите членки Белгия, Дания, Гърция, Франция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния и Словакия и др., както и у нас. Информация може да бъде подавана за деца от цяла Европа.
“За да извърши едно дете бягството, трябва да се е случило нещо, което не може да преработи в семейството. Детето трябва да може да сподели някакво свое затруднение и притеснение. Трябва да има сигурност, че въпреки това, то ще намери приемане и разбиране в семейството“, казва в “Нашият ден“ училищният психолог Ивайло Йосифов, който работи в Кризисен център за помощ на деца, пострадали от насилие и трафик и допълва:
“Никой не бяга от добро, за да избяга едно дете от дома си, означава, че нещо нередно се случва там. Нещо, което е непосилно за него. В юношеството, в опита си да се автономизира от опеката на родителите, юношата блъска вратата, това е нормално. Родителят трябва да има капацитет да го понесе. Това може да се види от поведението на детето и едни по-чувствителни възрастни могат да разпознаят симптомите.“
Симптоми за насилие в семейството
“Физическите белези са това, което е разпознаваемо най-първо. Симптом е също рязката промяна на успеха в училище, на поведението и мотивацията. В случаите, в които очевидно е налице някаква криза, тогава вече можем да потърсим, даже по закон сме длъжни да сигнализираме отдел “Закрила на детето“. Те вече си правят проучването и оценката и планират интервенцията.
Има семейства, при които проблемите са хронични. Случва се също семейството да се стабилизира. За да може да се върне детето в там, то трябва да продължава да поддържа връзката, когато е извън него, за да може престоят му в институциите да бъде сведен до минимум. Процедурите обаче са тежки и тромави и не винаги се постига целта.“
Кризисният център
“Като социална услуга той съществува от 2009 г. В момента той се управлява от Фондация "Конкордия България“, финансирането идва от делегиран бюджет, затова е и недостатъчно. Фондацията трябва да намира допълнителни средства, за да предлага качество на услугата. Има надежда в развитие на детското правосъдие. Там има още какво да се направи, но има хора, които мислят в тази посока.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg