Децата с аутизъм са различни, затова и с тях трябва да се работи по различен начин. При голяма част от тях се наблюдават характерни сензорно моторни нарушения – например обща неловкост, некоординирана походка, проблеми при извършването на фини целенасочени движения, непоносимост към звукови и други стимули от средата.
Ето защо е важно тези децата да развиват физическите си качества. Освен това стимулирането на двигателната активност води и до подобряване на разбирането, концентрацията, устойчивостта на вниманието и уменията за учене.
Децата с аутизъм често се "затварят в себе си“, не желаят да общуват и нямат желание да развиват двигателните си умения.
"За хората с аутизъм понятието свободно време е най-абстрактното и трудно за разбиране понятие. Те тенденциозно вътрешно търсят и организират за себе си. Това да бъдат заети непрекъснато е важното за децата и юношите с аутизъм“, обяснява в "Нашият ден“ Ани Сапунджиева от сдружение “Аутизъм“.
Каузата
Достъп до терапевтична услуга ежедневно получават около 45 деца, юноши и младежи с аутизъм в Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и лица с нарушения от аутистичен спектър. Изграждане на адаптирана спортна площадка за спорт на открито е кауза, зад която застават членовете на Лайънс клуб "София Диамант“.
В навечерието на деня на детето от Лайънс клуб "София Диамант“, съвместно със Столична община, организират на 28 май от 11 до 18 ч. в парк "Борисова градина", лятна сцена, празник за децата под мотото "Всички заедно”. Предвидени са забавни игри и танци, детско караоке, ателиета за рисуване, оцветяване, изработване на предмети. В допълнение организаторите са подготвили томбола и много награди, разказва Велизара Тодорова от Лайънс клуб "София Диамант".
Целия разговор с Ани Сапунджиева и Велизара Тодорова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - Сдружение "Асоциация Аутизъм"
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg