Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботевият дом в Калофер – живата памет на един народ

| обновено на 03.03.25 в 09:47
Ася Николова
Снимка: БНР

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. В този ден всеки българин си припомня заветите на великите ни предци, които са се борили за свободата на родината.

Нашето мобилно студио посети Националния музей "Христо Ботев" в Калофер, където домакин ни беше директорът на музея Ася Николова. Влизайки в дома на Христо Ботев, човек усеща, че пристъпва в храм на българската история – с почит, преклонение и благодарност към делото на този изключителен българин. Дори и днес, когато ценностите на обществото често са разклатени, а различията между хората изглеждат все по-дълбоки, личността на Христо Ботев остава символ на единство. Неговите идеи, мечти и визия за бъдещето на България са закодирани в сърцето на всеки родолюбец.

Историята на Ботевия дом

Домът на Христо Ботев в Калофер е музей вече повече от 80 години и никога не е затварял врати. Първоначално Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се около църквата "Св. Богородица". Въпреки това, когато през 1926 г. се взема решение за възстановяване на дома на Ботев, изборът пада върху къщата, в която семейството му е живяло най-дълго. Голям принос за това има братът на Ботев – Кирил, който завещава дворното място за вечни времена. Така се създава "Ботева градина" – парк, в който и до днес могат да се видят дървета, засадени още в онези времена. Първият паметник на Ботев – бюст, поставен през 1929 г., също се намира там.

Христо Ботев – символ на свободата и истината

За Ася Николова, както и за хиляди българи, Христо Ботев е най-значимата личност в българската история. Той поставя свободата и истината над всички останали ценности и се води от тях през целия си живот. Свободата, според него, не е просто дар, а вътрешна потребност, която кара българите да последват Левски, Ботев и Раковски в борбата за независимост.

Днес, когато отбелязваме тази свобода, трябва да помним, че тя не ни е дадена даром – за нея са пролети реки от кръв. Нашата отговорност е да я ценим и съхраняваме, защото свободата не е само право, а и дълг пред историята и бъдещите поколения.

На 3 март, нека се поклоним пред подвига на тези, които жертваха живота си за България, и нека помним, че името на Христо Ботев ще продължава да обединява всички нас, независимо от различията ни.

Слушайте! 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35