На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. В този ден всеки българин си припомня заветите на великите ни предци, които са се борили за свободата на родината.
Нашето мобилно студио посети Националния музей "Христо Ботев" в Калофер, където домакин ни беше директорът на музея Ася Николова. Влизайки в дома на Христо Ботев, човек усеща, че пристъпва в храм на българската история – с почит, преклонение и благодарност към делото на този изключителен българин. Дори и днес, когато ценностите на обществото често са разклатени, а различията между хората изглеждат все по-дълбоки, личността на Христо Ботев остава символ на единство. Неговите идеи, мечти и визия за бъдещето на България са закодирани в сърцето на всеки родолюбец.
Историята на Ботевия дом
Домът на Христо Ботев в Калофер е музей вече повече от 80 години и никога не е затварял врати. Първоначално Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се около църквата "Св. Богородица". Въпреки това, когато през 1926 г. се взема решение за възстановяване на дома на Ботев, изборът пада върху къщата, в която семейството му е живяло най-дълго. Голям принос за това има братът на Ботев – Кирил, който завещава дворното място за вечни времена. Така се създава "Ботева градина" – парк, в който и до днес могат да се видят дървета, засадени още в онези времена. Първият паметник на Ботев – бюст, поставен през 1929 г., също се намира там.
Христо Ботев – символ на свободата и истината
За Ася Николова, както и за хиляди българи, Христо Ботев е най-значимата личност в българската история. Той поставя свободата и истината над всички останали ценности и се води от тях през целия си живот. Свободата, според него, не е просто дар, а вътрешна потребност, която кара българите да последват Левски, Ботев и Раковски в борбата за независимост.
Днес, когато отбелязваме тази свобода, трябва да помним, че тя не ни е дадена даром – за нея са пролети реки от кръв. Нашата отговорност е да я ценим и съхраняваме, защото свободата не е само право, а и дълг пред историята и бъдещите поколения.
На 3 март, нека се поклоним пред подвига на тези, които жертваха живота си за България, и нека помним, че името на Христо Ботев ще продължава да обединява всички нас, независимо от различията ни.
Слушайте!
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg