На 26 май е роден един от най-обичаните български актьори – Григор Вачков. Днес той щеше да навърши 90 години.
"Роден съм в село Трънчовица и ако трябва отново да се родя, пак там искам да стане това…“ Това е признанието на обичания от цяла България артист за родното му място.
Той е български театрален и киноактьор, носител на званието „народен артист“. Играл е в 44 български филма.
Учи в Лозаро-винарско училище в Плевен, а после завършва ВИТИЗ през 1955 г., след което става член на колектива на Държавния сатиричен театър от самото му основаване.
Работи във Винпром и Яйцекомбинат в Левски (1950-1952). Играе във Врачанския народен театър (1955-1956) и Сатиричния театър (1956-1980). Работил е в Българското радио в седмичното предаване „Наслука“.
Дебютът му в киното е през 1960 г. Популярността му добива широки размери, след като изиграва ролята на капитан Димитър Бомбов (Митко Бомбата) от телевизионния сериал „На всеки километър“ (1969-1971). Там се превъплъщава в образа на комунист-революционер.
Едни от филмите му, получили международно признание и награди от кинофестивали, са "Последно лято" (1974) и "Мъжки времена" (1977). Последният му филм е "Мера според мера" (1981), в който неговата роля остава недовършена. Член на СБФД (1965) и САБ.
В нощта срещу 12 март 1980 г. Григор Вачков получава тежък инсулт и е закаран в Правителствената болница. На 18 март издъхва, без да дойде в съзнание.
Баща е на актрисата Мартина Вачкова и много добър приятел на Йордан Радичков. Съпругата му е Силвия Вачкова – киноредактор и репортер.
Наред с десетките си роли в киното и паметните театрални въплъщения, Григор Вачков оставя неповторима следа и в Златния фонд на радиото с множество записи, за които си спомняме в деня на рождението му.
Запис от Златния фонд на БНР с гласа на Григор Вачков, чуйте в звуковия файл.
София отново е джаз с 11-ото издание на международния фестивал за градска култура и музика "A to JazZ". От 1 до 3 юли фестивалът ще се фокусира върху духовното и културното преживяване на публиката, а музикалната селекция е най-добрата, която е имал в цялата си история досега – 12 артисти от 8 страни. Първото голямо име от световната музикална..
Какво е вината? Как да преминеш през самия себе си, за да осъзнаеш вината си за това, което не искаш да бъдеш? Колко струва вината? Между живота и смъртта – в търсене заедно на отговора, преминавайки през най-нелепите ситуации от реалния живот, който невинаги е за харесване! Музика, смях и реалност. Такава заявка дава новият спектакъл на..
Последните малко повече от две години ни превърнаха в статистика. Всеки от нас става безизразна графика, която просто отминава. И ако животът ни днес се диктува от статистиката, то войната на пътя винаги е следвала тази диктатура. За България тя не говори нищо добро. Според последните данни на Евростат, изчислени през 2018 г., България е на..
Изложбата е историко-фотографска и представя шест техники, както стари и позабравени процеси така и нови. Нестандартен поглед към фотографията – експерименти, като опит за най-пълно себеизразяване. Зрителите ще могат да се насладят и на класически концерт. Силвио Томов за изложбата: "За мен фотографията не е хоби, нито средство за запълване на..
"Есмералда – Парижката Света Богородица" е новата премиера на рок операта на композитора Рикардо Кочанте в Държавна опера - Стара Загора. В три поредни вечери – на 30 юни, 1 и 2 юли, от 21.00 часа на сцената на Античния форум "Августа Траяна ” под звездите на Стара Загора ще блесне новата постановка на Старозагорската опера на мюзикъла "Есмералда –..
В българската история има две събития, които продължават да задават въпроси и да нажежават емоциите – предателството на Левски и смъртта на Ботев...
От каква подкрепа се нуждае българският бизнес, за да устоява в условията на инфлация, глобална конкуренция и война, и икономиката ни да расте по-бързо? В..
Една и съща тема ли е войната в Украйна и политическата война в България? В края на един особено важен месец политическият анализатор от фондация "Стража"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg