“Социалните мрежи, троловете, пропагандата и тролските ферми със сигурност са неща, които съществуват, но те влияят в едни или други социално-икономически условия. Те не са се появили отникъде и инсталирани в нашето общество“, казва в “Нашият ден“ социологът Стефан Георгиев:
“Има разделения, които са отвъд пропагандата, която битува в тях. Разделения, които пораждат ниско доверие. Трябва да си отговорим на въпроса, ако доверието в българските институции, например в българския парламент и българското правителство, в съдебната система е ниско – каква е причината за това?
Ако бедността и неравенството се увеличават, дали това е фактор, който се обуславя от социалните мрежи. Връзката е по-скоро обратната – имаме ниско доверие в институциите, които може би в отделни моменти не работят ефективно, имаме разделение по отношение на социално-икономически условия, доходи, неравенства, които карат българските граждани да се чувстват по-зле като граждани тук и сега и пропагандата влияе по-лесно.“
Разделение и пропаганда
“Иска ми се да се опитваме да мислим в различни пластове, когато говорим за един или друг рецидив в нашето общество. Ако започнем да мислим разделенията – имаме фили и фоби, преди няколко месеца се деляхме много активно на ваксери срещу антиваксери. По-рано се деляхме на граждани и селяни. Ако започваме да си обясняваме всичките тези деления само през един или друг феномен – пропагандата, тролските къщи и т.н., може би няма да стигнем много далеч.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Камен Петков, Велико Търново: Бях заличен от списъка с наследници на фамилен имот чрез документ с невярно съдържание, съставен от мой родственик, който впоследствие е издействал пред нотариус нотариален акт за имота на свое име...
Неизпълнението на съдебните решения за родителски права и личните отношения дете – родител са и нтересна тема, която сама по себе си въвежда колизия. Какво точно означава да не се изпълняват съдебните решения, не са ли задължителни? Коментар в новата рубрика "Параграф семейство" на "Законът и Темида" на програма "Христо Ботев" прави Йорданка..
Повдигаме една изключително важна и актуална социална тема – вредата от употребата на вейпове сред подрастващите и влиянието им върху психическото и физическото здраве на младите хора. Според последния глобален доклад на Световната здравна организация , публикуван само преди дни, най-малко 15 милиона тийнейджъри между 13 и 15 години по..
Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата –..
На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в..
"Една уста, едно банджо, един стол, двама души" – така започва описанието на примитивното рокендрол/индъстриъл фолк/musique brute дуо Cantenac Dagar..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg