Той е абитуриент на ямболската Природо-математическа гимназия "Атанас Радев" и е медалист от международни олимпиади по информатика и математика. Постиженията му в тези две области го правят и стипендиант на Фондация "Еврика".
"Пробвал съм почти всички точни науки и това, което открих в информатиката, е, че тя комбинира идеите на всички други науки и дава възможност да бъдат приложени теоретичните знания на учените от тези сфери в света на хората и да им помагат.“ Това е един от мотивите, които са определили избора на Румен Михов да се занимава с информатика.
"Талант само не стига. Трябват много труд, амбиция, а за състезател трябват и други качества – спокойствие, умение коя задача тактически да избира да решава. Той притежава всички тези качества. И е упорит. Защото, ако искаш да си на топ ниво, без упоритост не става“ – така учителят Руско Шиков определя Румен.
Един от изводите, до които Румен вече е стигнал, е, че всичко има своя логика и че всичко трябва да се организира по пътя на логиката. А най-нелогичното нещо за него е войната. "Началното състояние е хаосът и хората се стремят от него да изградят хармония. И ние се стараем да направим света по-добър, вместо да го разрушим“ – казва Румен. А какво още си казахме в разговора, чуйте в звуковия файл.
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg