В "Покана за пътуване" се запътваме към Забранения град – дворцовия комплекс в Пекин, който продължава да е най-голямата дървена структура в света. Той е 10 пъти по-голям от Версай и е бил дом на китайските императори в продължение на пет века. Там разхожда слушателите журналистката Наталия Бояджиева. Нейният разказ е част от проекта на АБУЖЕТ (българската секция на Световната федерация на пътуващите писатели) "Антология на миражите". Книгата събира необичайни гледни точки към иначе до болка известни световни забележителности.
Откакто съществува, Забраненият град е преживял 222 земетресения и е оцелял благодарение на необикновената си конструкция, която се изучава с изумление от съвременните архитекти и дърводелци.
Наталия Бояджиева е живяла в Китай и във Филипините и е разказала впечатленията си в книгите "Светлина от Изтока" и "Лицата на Филипините". Днес ни отвежда до дома на китайските императори, който през 2020 година отбеляза своята 600-годишнина.
Снимки: Наталия Бояджиева
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg