Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Цветанов:

95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални

Снимка: @Планинария

В ролята на Главен герой в “Нашият ден“ влиза Момчил Цветанов. Той е професионален планински водач, завършил курс по спелеология и инструкторски курс по техническо усъвършенстване към Българската федерация по спелеология. С над 15-годишен опит и има над 30 изкачвания на Олимп, многобройни изкачвания до други планини на Балканите, Юлийските Алпи, Гросглокнер, Доломитите, Атласките планини и др .Той е единственият човек от цяла Източна Европа, сертифициран от WGA - Wilderness Guides Assosiation, и определено има какво да разкаже и покаже. Консултант е на редица телевизионни шоу програми като "Running wild with Bear Grylls" на NBC и "Двойно оцеляване" на Discovery Channel.

"Няма много работа за планински водачи и държавата определено има вина за това. Създават се закони и рестрикции как се изпълнява определена професия, но не се търси начин за предпазване на хората от извършването на нелегална дейност. 95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални“, споделя Момчил Цветанов.

Планините в България са гостоприемни през всички сезони на годината, но нека не забравяме, че за да се наслади на красотите им, човек трябва да бъде подготвен, като си осигури информация за избраните маршрути, за метеорологичните условия, както и да подходи отговорно и да пази природата чиста."

Парадоксът 

България е обявена през 2009 г. за страна номер едно с потенциал за приключенски туризъм. Да сте чули някой да развива този вид туризъм в България?

"Първо, има един огромен плюс, че сме в умерения пояс, заедно с редица други страни. България е скрита от тежки земетресения, от урагани. Нямаме свръхотровни животни и растения. Ние сме малка държава с впечатляващо разнообразие на релефа, което дава впечатляващо ландшафтно разнообразие. Но не го правим, защото приключенският туризъм изисква сериозна работа и изисква сериозни познания“, казва планинският водач.

Какво е да си консултант на телевизионни шоу програми за оцеляване?  

Ето какво разказва за своята работа, Момчил Цветанов. "Аз трябва да намеря локациите, да предложа опциите как да се оцелява и да обуча хората, които трябва да оцеляват, да им покажа основните акценти, това е общо за всички предавания. В общи линии аз отговарям за безопасността. Миналата година заснехме едно холандско шоу "Huntingtothewild“, което тепърва ще намери популярност, защото е направено максимално близо до реалността. Това е игра на шест двойки бегълци, които бягат на 1800 кв. км от 3 двойки професионални ловци“.

Целия разговор с Момчил Цветанов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка- @Планинария
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10