Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Цветанов:

95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални

Снимка: @Планинария

В ролята на Главен герой в “Нашият ден“ влиза Момчил Цветанов. Той е професионален планински водач, завършил курс по спелеология и инструкторски курс по техническо усъвършенстване към Българската федерация по спелеология. С над 15-годишен опит и има над 30 изкачвания на Олимп, многобройни изкачвания до други планини на Балканите, Юлийските Алпи, Гросглокнер, Доломитите, Атласките планини и др .Той е единственият човек от цяла Източна Европа, сертифициран от WGA - Wilderness Guides Assosiation, и определено има какво да разкаже и покаже. Консултант е на редица телевизионни шоу програми като "Running wild with Bear Grylls" на NBC и "Двойно оцеляване" на Discovery Channel.

"Няма много работа за планински водачи и държавата определено има вина за това. Създават се закони и рестрикции как се изпълнява определена професия, но не се търси начин за предпазване на хората от извършването на нелегална дейност. 95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални“, споделя Момчил Цветанов.

Планините в България са гостоприемни през всички сезони на годината, но нека не забравяме, че за да се наслади на красотите им, човек трябва да бъде подготвен, като си осигури информация за избраните маршрути, за метеорологичните условия, както и да подходи отговорно и да пази природата чиста."

Парадоксът 

България е обявена през 2009 г. за страна номер едно с потенциал за приключенски туризъм. Да сте чули някой да развива този вид туризъм в България?

"Първо, има един огромен плюс, че сме в умерения пояс, заедно с редица други страни. България е скрита от тежки земетресения, от урагани. Нямаме свръхотровни животни и растения. Ние сме малка държава с впечатляващо разнообразие на релефа, което дава впечатляващо ландшафтно разнообразие. Но не го правим, защото приключенският туризъм изисква сериозна работа и изисква сериозни познания“, казва планинският водач.

Какво е да си консултант на телевизионни шоу програми за оцеляване?  

Ето какво разказва за своята работа, Момчил Цветанов. "Аз трябва да намеря локациите, да предложа опциите как да се оцелява и да обуча хората, които трябва да оцеляват, да им покажа основните акценти, това е общо за всички предавания. В общи линии аз отговарям за безопасността. Миналата година заснехме едно холандско шоу "Huntingtothewild“, което тепърва ще намери популярност, защото е направено максимално близо до реалността. Това е игра на шест двойки бегълци, които бягат на 1800 кв. км от 3 двойки професионални ловци“.

Целия разговор с Момчил Цветанов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка- @Планинария
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50