Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариерното развитие е нещо повече от вземане на решение

Снимка: @Студенти и кариерно развитие

Прекъсната ли е връзката между образованието и реализацията? Защо е важно да се сложи фокус върху индивидуалните умения и личностното развитие? Дали съвременното образование ще помогне за намирането на работа утре, при положение че изискванията за квалификация се променят през ден? 

През последните години се полагат усилия за въвеждането на професионално ориентиране в образователната система, но тези усилия засега са разпокъсани и неефективни. Българските ученици продължават да не познават възможностите за професионално развитие. 

Психологът и консултант по кариерно развитие Лилия Мирчева споделя в "Нашият ден", че кариерното ориентиране трябва да започне малко по-рано, наблюдавайки талантите и интересите на учениците

"Все още можем да разделим учениците на няколко групи. Такива, които са абсолютно наясно каква искат да правят с живота си от малки, виждайки примера на родителите си. Искат да станат лекари, адвокати, ветеринари, журналисти или психолози. След това идва групата на "незнаещите“ деца и тийнейджъри, които не могат да се свържат с това какво им се прави и защо им се прави точно това. Вътре в себе си те имат яснота, уповавайки се на своите таланти и умения. Има и една група ученици, чиито родители смятат, че знаят накъде трябва да върви тяхното дете“, посочва психологът. 

Кариерното развитие е нещо повече от вземане на решение за образователна специалност и каква работа искате да получите, когато завършите. Целта на кариерното консултиране е не само да се вземат правилни решения, но и да се натрупат необходимите знания и умения за вземане на бъдещи кариерни и житейски решения. "Всеки човек носи една уникална същност в себе си, нещо, което го движи, нещо, в което е добър. Изследваме талантите, постиженията, уменията, това, което обичат да правят децата", поясни Лилия Мирчева.

Посланието

"Взаимно доверие, защото родителят и детето искат най-доброто с фокус върху свързаността, разбирателството, комуникацията и откритият разговор", твърди експертът.

Целия разговор с Лилия Мирчева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното явление "brain rot" и последиците от него

Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..

публикувано на 10.12.24 в 17:05

Импулсът в мен: Комплексарите

Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..

публикувано на 10.12.24 в 14:10
Явор Гърдев с водещата на предаването

Явор Гърдев: В театъра на всеки два месеца започваш нов живот

Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..

обновено на 10.12.24 в 10:56

Коледен фестивал на меда: Защо българският мед е толкова ценен?

В центъра на София, пред Музея на София, се провежда ежегодният Коледен фестивал на меда – събитие, което се утвърди като традиция за всички почитатели на качествения български пчелен мед и други продукти от пчелния кошер. Организатор на събитието е Обединеният пчеларски съюз с председател Михаил Михайлов. В ефира на "Нашият ден" той сподели повече..

обновено на 10.12.24 в 10:16

Международен форум обедини темите за бъдещето на българистиката в чужбина

Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро...

публикувано на 10.12.24 в 09:17