Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

31 май – Световен ден без тютюнев дим

Пушачите замърсяват планетата с 4,5 трилиона фаса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всяка година на 31 май се отбелязва Световният ден без тютюнопушене по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). Денят се провежда по целия свят, подчертават се рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и се апелира за ефективна политика, която да намали нивата на потребление.

Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за възникване на редица социално значими заболявания като сърдечно-съдовите, онкологичните, белодробните. По данни на Световната здравна организация тютюнопушенето всяка година убива около 6 милиона души.

Над 5 милиона от тези жертви са следствие на директната употреба на цигарени изделия, а останалите – на така нареченото "пасивно пушене”. Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите, е фактът, че съдържат над 4000 химични вещества. От тях поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни.

Тютюнопушенето е една от основните причини и за близо 18% от всички смъртни случаи в България.

1,3 милиарда пушачи в света, хвърлят около 4,5 трилиона угарки годишно и те са най-замърсяващите неща на планетата. Това стряскащо число е само част от глобалните поражения, нанасяни от тютюневата промишленост. Тютюнът не само че се отглежда на обезлесени земи, но и "влошава качеството на почвата и замърсява въздуха, сушата и водата.

Какво влияние оказват тютюневите изделия върху околната среда?

“В света се изхвърлят 4,5 трилиона фасове ежегодно, но това е огромно количество. Страшно много от пушачите не осъзнават, че филтрите не са нещо безвредно или безобидно. В тях се съдържат вещества, които после вредят и на природата, и на живите организми в нея. Като цяло филтърът като изделие не е непременно нещо, което ни предпазва, защото, ползвайки го, вдишаме с него и микропластмасови влакна“, казва в “Нашият ден“ Евгения Ташева от сдружение “За Земята“ и посочва:

“Установено е, че това по-скоро не помага на пушачите да се чувстват по-здрави. Електронните цигари са класифицирани като “опасен отпадък“, мястото им не е нито в природата, нито на плажа, нито дори в обикновения контейнер. Мястото им е на специални места за предаване на опасни отпадъци.

В повечето случаи големите общини са си организирали кампанийни начини с мобилни пунктове, които да събират опасни отпадъци от домакинствата, но това далеч не отговаря на ежедневния навик и на нуждата да се изхвърлят тези изделия.“


Според нея изискванията към тютюневите производители са твърде малки:

“Те реално трябва да сложат на кутиите или на опаковките на тютюневите изделия предупредителен знак, че продуктът съдържа пластмаса, но всичко се свежда дотам. Специално за събирането на тези изделия като “опасни отпадъци“ би трябвало да действа нещо като депозитна система. Друго, което се прави, е да се забранява пушенето на определени обществени места, като плажовете. Наличието на контейнери само за цигари не е много практично.“

Как може да се търси отговорност от производителите?

“В България също трябва да се въведе принципи по отношение на производителите на тютюневите изделия. До 5 януари следващата година в сила трябва да влезе схема, подобна на тази за събирането на стари дрехи.

Франция вече въведе такава организация, която изпълнява това от името на тютюневата промишленост. По нея държавата събира такса от тютюневите производители за брой пуснати цигари и със средствата финансира общините да провеждат информиращи и почистващи кампании.“

Къде да изхвърляме електронните цигари?

“Ако приемем, че това е електронно изделие, всеки един магазин, който предлага, от една страна батерии, от друга малки електроуреди, е длъжен да приеме обратно, излезли от употреба електронни изделия. Така, че би трябвало да не ни откажат там, където сме ги купили, или в по-големите магазини за електроника и електротехника. Съветвам да следят също общинските графици за приемане на опасни отпадъци.“

По морето

“Там чистят много хора, има много доброволци, които си обичат различни плажове. От техните статистики знаем, че лятото е най-натовареният сезон в това отношение. През лятото може на 100 кв. м ивица на плажа да се открият между 200 и 800 фаса. Това е огромно количество.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25