Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Серджихан Еюбова

Дали дигиталният свят се нуждае от аналогови умения?

Снимка: @Shutterstock

Проблемите с психичното здраве засягат едно на всеки пет деца. Те включват депресия, тревожност и поведенческо разстройство и често са пряк отговор на случващото се в живота на децата. Тревожен факт е, че в България няма точни данни какъв процент от децата и младите хора, които изпитват проблем с психичното здраве, не получават специализирана помощ. 

Психическото здраве на децата е толкова важно, колкото и физическото. Поколението Y вече гради семейства, а хората от поколението Z не страдат от увереност в себе си. Какво обаче знаем за поколението "Алфа"? 

В "Нашият ден" доц. д-р Севджихан Еюбова, клиничен психолог и преподавател в Шуменския университет, споделя, че "всички сме преминали през този период и идваме от детството".

Поколението "Алфа" 

То е първото, което ще живее изцяло под знака на дигиталните технологии и то расте изцяло обгрижено. Децата "Алфа" не познават аналоговия свят и от съвсем малки боравят свободно със смартфони и таблети. 

"Ако коментираме това поколение, това са родените след 2010 година. Те живеят в среда, където е естествено да разполагаш с технологии. Това е поколението, за което е толкова естествено да ползва тези устройства, че понякога възрастните около тези деца дори следят какво правят те и учат от тях. Има едно обратно учене, но те изчакват детето да им покаже какво трябва да направят с това устройство или как да заредят определена апликация“, разказва доц. д-р Севджихан Еюбова.

Аналогов и дигитален свят 

Дали децата прекарват прекалено много време пред телевизионния екран, пред компютърния или на телефона, ефектите са едни и същи. Децата предпочитат виртуалните занимания пред времето за сън. Според най-новите проучвания времето, прекарано пред дигитални устройства, трябва да бъде до 10 минути на ден.

"Да се дава повече свобода на децата в аналогия свят и да се дава малко повече подкрепа в дигиталния свят. Трябва да бъдат поставени правила, родителите, които не могат да ограничат използването на технологии или консумирането на интернет съдържание в ежедневието на детето си, да са запознати какво консумира детето в мрежата", допълва доц. д-р Севджихан Еюбова.

Снимка Shutterstock

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26