Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината за гибелта на Христо Ботев

Искрен Красимиров пред бюста на Христо Ботев в Българското национално радио
Снимка: Ани Петрова

"Смятам написването на тази книга за свой изпълнен дълг към Отечеството и към паметта на Христо Ботев, защото той самият беше написал: "Истината е свята, свободата е мила!“. Истината и само истината ще ни спаси“, пише Искрен Красимиров в заключението на книгата си "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" с премиера на 2 юни.

Смела, провокативна и разклащаща утвърдени представи, книгата е дебют за автора, основател е на проекта "Незабравимата България". Искрен Красимиров е автор на над 20 исторически художествено-документални филма. Провежда уроци по родолюбие в множество училища и читалища в страната и чужбина. Той е доктор по кинознание и киноизкуство и магистър по история.

В изданието са събрани наличните свидетелства, подкрепящи тезата, че Христо Ботев е убит от свои четници. Изненадващото във версията на автора е, че гибелта на Ботев се разглежда като част от серия убийства на членове от щаба на неговата чета, извършени със сходни мотиви и по една и съща схема.

Хипотезата за убийството на Ботев не хвърля сянка върху делото му, напротив, в символичен план го издига до саможертвата на Христос, който също бива предаден от своите апостоли.

Чуйте разговора с Искрен Димитров, който изтъква като мотив за убийството на Ботев първата едра корупционна афера в българската история.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова и изд. Колибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00