Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова повест на писателя Чавдар Ценов с премиера на Пролетния базар на книгата

"Не беше такъв светът. Едва напоследък отесня, навалицата плъзна навсякъде. По влаковете навалица, по самолетите също. Мой приятел разправя – идеш до някое водопадче, до малка планина, върха ѝ да изкачиш; абе до каквато и природна забележителност да се запътиш, като наближиш, виждаш, че няма къде да паркираш – теснотия до шия. И то у нас, при това рехаво население. Но ето, и в телевизора навалица. И по радиото почти задължително няколко гласа се надвикват. Улици, пазари, молове и тържища, понякога се превръщаш в мизантроп при гледката на себеподобните, и то не защото изглеждат или се държат зле. Не, просто броят им вече сам по себе си е непоносим. А защо "броят им“, а не "броят ни“? Адът, това са другите, приятелю, нали така беше!“ Това е цитат от най-новата книга на писателя Чавдар Ценов "Старецът трябва да умре“. Тя ще бъде представена на 3 юни на Пролетния базар на книгата в София.

Онези, които познават бавната и наситена проза на писателя, хем ще се насладят на познатия стил, хем ще бъдат изненадани от динамиката на историята, която той разказва. В тази повест Чавдар Ценов ни среща не само с житейските и творчески обрати на героя Вергил и неговия колега Емил, но ни връща и спомена за младежкото живеене в края на 70-те и 80-те на миналия век, като използва похвата повест в повестта. 

Книгата е малко иронична, малко тъжна, но написана с оня чудесен, позагубен вече в литературата вкус към словото и към деликатното в човека, към вътрешните му лъкатушения и съмнения. Дали старецът, герой на едната от повестите в книгата, трябва да умре? Ще научите, ако я прочетете.

Чуйте Чавдар Ценов.

Снимки – изд. Рива и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49