"Българският социализъм – идеология, всекидневие, памет" е сборник, в който историци, етнолози, социолози и изкуствоведи изследват социалния и културния живот и влиянието на наследството на социализма върху общото ни настояще.
"Носталгията е свързана с поколенчески фактори и това присъства и в някои текстове в сборника – смесването на личното с историческото време. Знанието за нас, като учени, е много важно, защото комуникативната памет за близкото минало все повече избледнява. Новото поколение е това на постпаметта – тези, които имат памет от втора ръка. Преди около десетина години имаше едно национално представително изследване и то показа, че 90 процента от младите не знаят какво е колективизация и не знаят за "Задочните репортажи“ на Георги Марков, думи като "желязна завеса“, дори Холокоста, не значат нищо за младите. – казва Светла Казаларска, автор на текст в сборника. – Сборникът успява да създаде една плътна и богата картина за така наречения "социалистически начин на живот“ с всичките му противоречия и идеологически парадокси, характерни за всекидневието. Може би не трябва да се страхуваме толкова от двата противоположни разказа за периода“.
"Освен пропуск на образователната система липсата на памет от този период е и липса на приемственост в семействата. Възрастните не споделят със своите потомци за живота, който е бил преди. За младите поколения това е толкова далечно, не им е интересно – непозната страна за тях. В едно семейство, в една общност, дори в една личност може да се открият противоречия и би било опасно да се генерализира отношението към социализма. Паметта и забравата са флуидни, те се променят. Затова е необходимо да има натрупване на теми, за да бъде пресъздаден периодът като пачуърк“ – казва Яна Янчева, съставител на сборника.
Яна Янчева и Светла Казаларска са главни астистенти в Института по етнография и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg