През месец юни в “Клуб на пътешественика“ на “Нашият ден“ ви срещаме с журналисти и писатели разказвачи, свързани основно с ABUJET (Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма).
“Всеки истински пътешественик прекарва времето си в обобщаване на предходното пътуване и в планиране на следващото“, казва в “Нашият ден“ пътешественикът и журналист Симана Марковска, позната в света на блогърите като Маня Туристката.
“Планирам пътуване до едно място, в което никога не съм ходила, и се надявам да стигна до края на годината. Това е остров Сокотра в Индийския океан. Обаче аз самата никога не съм била на такова място, в което водата е с онзи много специален цвят, който поне при мен предизвиква чувството, което оприличаваме на “пърхане на пеперуди в стомаха““, споделя още тя.
Симана Марковска е включена и в сборника “Антология на миражите“, където избира да представи посещенията си в Рим и Петра в Йордания.
“В Рим се концентрирах върху “скрития Рим“, така и озаглавих участието си. Това са изненади, в добре обяснени обекти, в които човек уж знае какво да очаква – там открива парченца от Рим, черти на Рим, които носят много интересна и прекрасна изненада“, разказва тя.
И посочва още, че от години се занимава и като експерт, и като пътешественик с опазване на природно, но и на културно наследство, както и с “устойчиво развитие“.
“Вярвам, че именно устойчивият туризъм е начинът за опазване на ценното природно и културно наследство, и то чрез методите на т.нар. "интерпретация на наследството". Това е нещо като моя лична мания. Инициатор и създател съм на първите интерпретативни природни маршрути и експозиции в Националните паркове "Пирин“ и "Рила“; както и в Природен парк "Беласица“. Автор съм на редица помагала за интерпретация. Провеждам обучения по темата и смятам да продължа да упорствам за нейното широко въвеждане в българския туризъм“, четем в личния блог на Марковска.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg