Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Хамбург – зелената столица на Европа

Снимка: Elbphilharmonie - Hamburg

Книгата "Антология на миражите" представя 50 чудеса на света и прочути забележителности, описани от български журналисти пътешественици. В "Нашият ден" Нейка Кръстева разказва своята история за немската "врата към света“ – прекрасния Хамбург. 

"За разлика от другите съавтори в книгата, аз не съм чак такъв голям пътешественик. Но от опит зная, че човек може да пътува във времето, чрез книгите. С "Антология на миражите“ можете да обиколите света, както си лежите на дивана вкъщи или на плажа. Да научите много неща. Тази книга, освен че е великолепна, може и да служи като учебник как се прави туризъм и как се опазва културно-историческото  наследство“, споделя журналистката.

Какво трябва да се види в Хамбург?

Хамбург е вторият по големина град в Германия. Той е медиен, търговски и индустриален център и е "врата към света“ заради огромното си пристанище, което е първото по големина в Германия и трето в Европа.

Градът има повече мостове от Венеция и Амстердам, взети заедно. Общият им брой е около 2500. Това е най-зеленият град в Германия и се счита за германската столица на мюзикълите. Още нещо любопитно, което си заслужава да се спомене, е, че Хамбург притежава собствен остров в Северно море, макар да се намира на около 100 км от града. Още през 1299 г. идеята  е била да предпази река Елба от пиратите. До днес островът се смята за част от Хамбург. 

Разходка из Хафен сити е сред задължителните неща. От огромна площ със стари складове, е превърнат в съвременно развита градска зона с офиси, хотели и жилищни сгради. Наричат града "зелената столица на Европа", защото тук се намира най-големият парк в Германия.

"Не стига дори и седмица на човек да разгледа всичко. Още по-малко да опознае хората, защото хората правят мястото. Първото нещо, което трябва да се види в Хамбург, е Филхармонията на Елба. Тази сграда е тържеството на човешкия гений. Строиха я повече от 10 години, с много скандали, много разправии. Цената от 77 млн. евро през 2003 г., накрая стигна 780 мил. евро, но сградата е невероятна. Много трудно се намират билети за голямата концертна зала, която също е уникална. Но може да се влиза и да се разглежда. Има открита тераса около цялата сграда", разказва още тя.

Нейка Кръстева
Известната българска журналистка Нейка Кръстева 
е работила като репортер, редактор и специален кореспондент в някои от най-големите за своето време вестници в България като "Вечерни новини”, "Отечествен фронт”, "168 часа”, "Стандарт”.

Била е главен редактор на седмичника "Политика” и е ръководила англоезичното издание "Europost”. Автор е на десетки журналистически разследвания, интервюта и коментари по актуални теми, както и на документалния филм "Дългият коридор” (Lifelong Corridor), който е за нелеката съдба на жените с рак на гърдата. "Присъдата” е нейната първа самостоятелна книга, която разказва историята на пациент с МС.

Пълния разговор с Нейка Кръстева можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: БНР, Elbphilharmonie - Hamburg
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06