25-ото Габровско биенале на хумора и сатирата в изкуството ще продължи до 30 септември с тема "Икономия на средствата". Привидно темата е типично габровска, но отвъд познатите ни анекдоти за пестеливостта, задава важни въпроси: Къде се пресичат опитите ни да опазим природата, здравето си и мира? Лекува ли смехът болестния консумеризъм, в който изглежда сме изпаднали, и ще ни помогне ли да преживеем всички световни кризи, които ни се струпаха едновременно? Как можем да се смеем, когато изпадаме все по-тежко в режим на оцеляване?
Темата "Икономия на средствата" става пресечна точка между хумора, изкуството и отношението ни към ресурсите, с които оцеляваме.
Чуйте какво казаха в предаването "Какво се случва" директорката на Музея "Дом на хумора и сатирата" в Габрово Маргарита Доровска, немският карикатурист и в случая куратор Олав Вестфален, който организира в София и в Габрово експозициите "Тренинг за чувствителност", визуалният артист Теодор Генов и Алла Георгиева, карикатуристка и членка на международното жури за карикатура, което подбра произведенията в една от двете големи сборни изложби на биеналето.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg