Академичната общност на специалност "Публична администрация“ на Философския факултет на Софийския университет отбеляза преди дни своята 25-годишнина с тържество в Аулата на университета.
На събитието присъстваха заместник-ректорите на Софийския университет доц. Анета Антонова и проф. Мария Стойчева, деканът на Философския факултет проф. Соня Карабельова, посланикът на Великобритания у нас Роб Диксън, декани на други факултети на Алма матер, проф. Иван Лалов, по време на чието ръководство е поставено началото на специалност "Публична администрация“, преподаватели, студенти и гости.
“Всяко едно академично място е толкова старо, колкото е знанието в него, и е толкова младо, колкото е млад всеки най-нов участник. Целта е знанието да продължава и да се развива и да бъдем адекватни на всяка епоха, в която живеем“, казва в “Нашият ден“ ръководителят на специалността доц. Албена Танева и допълва:
“Ако светът се е преместил от своето пещерно време напред, то се дължи на това, че знанието се е развивало. Благодарение на любопитството, вървим напред. Това е валиден подход винаги. Много е важно да сме компетентни и да имаме страст към нещата.“
Специалност “Публична администрация“
“Това е една много интересна интердисциплинарна област. Студентите изучават комбинация от дисциплини, много от тях правни. Няма как някой да се занимава с управление, без да знае какви са правилата и законът.
Трябва да се учи много и икономика, за да разбираме и рационалната страна. Един управленец трябва да разбира и едното, и другото.
Много конкретни учебни дисциплини имат връзка с управленския процес. Освен всичко друго, трябва да бъде и интересно.
Да могат да се изградят както от ръководителите, така и от участниците общности, които да работят. Така че на това учим студентите си.
Поддържаме една доста добра комуникация с институциите на централната администрация, за да могат студените, още докато учат, да полагат учебни стажове и да търсят своя профил на реализация. Това е едно от най-хубавите неща на тази специалност, че тя на бакалавърското си ниво осигурява широкоспектърна посока за осъществяване. Няма процес, който се развива, без да бъде управляван.“
“Най-важното за нас е възможността и умението да постигнем развитие за всеки едни студент“, посочва още Танева.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg