Можете да я видите на първия пулт на Виенските филхармоници. Наричат я “първа дама” на тази консервативна институция. Тя е първата жена концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на Виенската филхармония. Родена е в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева – в НМУ "Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова – в НМА "Панчо Владигеров“. Професор по цигулка във Виенския държавен университет. Има успешна кариера на солист и камерен музикант. Била е първи цигулар в Баварския държавен оркестър, където по-късно става концертмайстор. Един сезон свири и в Лондонския филхармоничен оркестър. Водач е на „Ensemble Wien“. Редовно концертира в България, Германия, Израел и САЩ. Има записи за немското радио „Kultur“, Северогерманското радио и Българското национално радио.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза Албена Данаилова. Днес (10 юни) от 19.00 часа в зала "България" – заедно със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин, тя ще изпълни Втория концерт на Бела Барток. Това е едно от най-сложните произведения от цигулковия репертоар и сериозно предизвикателство за всеки солист и оркестър. Темите му напомнят темпераментни унгарско-цигански импровизации. Във втората част на концерта в зала "България" ще прозвучат "Blumine" от Густав Малер и "Увертюра, скерцо и финал" от Роберт Шуман.
Изтъкнатата българска цигуларка споделя, че: "Това е неговият последен инструментален концерт, който композира, преди да емигрира в Щатите в предвоенно време. Имах голямо желание да го науча и да го изсвиря. Това го прави много интересен, защото може би съм изсвирила толкова много музика, мога да чуя много повече от многопластовостта на концерта, който наистина е композиран фантастично. Може да се изпълни по 101 различни начина. Репетициите са страшно концентрирани, защото и за оркестъра това е като за първи път. Може би има някои колеги, които са го свирили с Георги Балев, но оттогава не е свирен“.
Виенската филхармония отвътре
"Познаваме се много добре, въпреки, че не говорим толкова много. Прекалено често сме заедно. И, ако музиката е като вид групова терапия, това доста често помага, заставайки вечер там, загасвайки лампите с някой добър музикант пред нас. В повечето случаи, което ни прави пътешественици във времето", споделя Албена Данаилова.
Посланието
Изтъкнатата българска музикантка с типичната си скромност пожела всички да са здрави, здраво стъпили на земята, без никакви други големи очаквания.
Традиция е музикантите да споделят помежду си на какъв инструмент свирят техните колеги.
За любопитните – Албена Данаилова свири на майсторска цигулка, предоставена ѝ от Австрийската национална банка.
Цялото интервю с Албена Данаилова можете да чуете в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg