Можете да я видите на първия пулт на Виенските филхармоници. Наричат я “първа дама” на тази консервативна институция. Тя е първата жена концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на Виенската филхармония. Родена е в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева – в НМУ "Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова – в НМА "Панчо Владигеров“. Професор по цигулка във Виенския държавен университет. Има успешна кариера на солист и камерен музикант. Била е първи цигулар в Баварския държавен оркестър, където по-късно става концертмайстор. Един сезон свири и в Лондонския филхармоничен оркестър. Водач е на „Ensemble Wien“. Редовно концертира в България, Германия, Израел и САЩ. Има записи за немското радио „Kultur“, Северогерманското радио и Българското национално радио.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза Албена Данаилова. Днес (10 юни) от 19.00 часа в зала "България" – заедно със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин, тя ще изпълни Втория концерт на Бела Барток. Това е едно от най-сложните произведения от цигулковия репертоар и сериозно предизвикателство за всеки солист и оркестър. Темите му напомнят темпераментни унгарско-цигански импровизации. Във втората част на концерта в зала "България" ще прозвучат "Blumine" от Густав Малер и "Увертюра, скерцо и финал" от Роберт Шуман.
Изтъкнатата българска цигуларка споделя, че: "Това е неговият последен инструментален концерт, който композира, преди да емигрира в Щатите в предвоенно време. Имах голямо желание да го науча и да го изсвиря. Това го прави много интересен, защото може би съм изсвирила толкова много музика, мога да чуя много повече от многопластовостта на концерта, който наистина е композиран фантастично. Може да се изпълни по 101 различни начина. Репетициите са страшно концентрирани, защото и за оркестъра това е като за първи път. Може би има някои колеги, които са го свирили с Георги Балев, но оттогава не е свирен“.
Виенската филхармония отвътре
"Познаваме се много добре, въпреки, че не говорим толкова много. Прекалено често сме заедно. И, ако музиката е като вид групова терапия, това доста често помага, заставайки вечер там, загасвайки лампите с някой добър музикант пред нас. В повечето случаи, което ни прави пътешественици във времето", споделя Албена Данаилова.
Посланието
Изтъкнатата българска музикантка с типичната си скромност пожела всички да са здрави, здраво стъпили на земята, без никакви други големи очаквания.
Традиция е музикантите да споделят помежду си на какъв инструмент свирят техните колеги.
За любопитните – Албена Данаилова свири на майсторска цигулка, предоставена ѝ от Австрийската национална банка.
Цялото интервю с Албена Данаилова можете да чуете в звуковия файл.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg