На днешния 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.
Вятърът е най-евтиният енергиен източник, той може да има огромни ползи за енергетиката и хората, но препречването на пътя му, може да има опасни последствия за птиците.
“Вятърът е много важен аспект за миграцията на птиците и едновременно с това препятствие. Реещите птици са големи, те използват въздушните течения, за да преминават огромни разстояния, но в условия на вятър те не са напълно контролируеми. Съоръжения като ветроенергийните, високи кули, включително и електропроводите, могат да бъдат препятствие на пътя на мигриращите птици“, казва в “Нашият ден“ Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците и допълва:
“Трябва да си дадем сметка, че възобновяема енергия не е равнозначно на екологична енергия. Различните типове възобновяема енергия имат своя отпечатък и водят до определен вид щети на биологичното разнообразие и на природата“, подчертава Матеева и пояснява:
“Опазване и възстановяване на биоразнообразието е другият крайъгълен камък, освен енергийна ефективност, в “Зелената сделка“. Екосистемите всъщност са най-големият и най-силният балансьор на климатичните промени. Когато говорим за възобновяема енергия, развитие и т.н., трябва да са ни ясни няколко неща.
Добре е енергията да бъде произвеждана близо до потребителя. Много е важна и енергийната ефективност. Не е важно да имаме максимална енергия, за нас е важно да имаме постоянен поток, за да можем да осигуряваме потребителите.
Има и технически изисквания – на места има повече вятър, на други – повече слънце.“
Можем ли да говорим за безопасна енергия?
“Трябва да се експлоатират първо тези източници на енергия, които не нанасят щети върху природата.
Безопасна вятърна енергия може да съществува, когато самите ветроенергийни съоръжения не причиняват смъртност и прогонващ ефект на птиците. В момента технологията, която е канализирана и е масова, е опасна за птици и прилепи. Затова единственият начин, за да се предотвратят значителните въздействия върху птици и прилепи, е изначално да се поставят ветрогенераторите на територии, които не са чувствителни за тези видове.
През 2013 г., когато се направи картата за чувствителните зони, бяха посочени районите, в които има малък риск. Оказа се, че можем да постигнем целите на Европа с териториите, които не са рискови, или са слаборискови за птиците. Тази картата би следвало да бъде първоначалният ориентир, който да води ветроенергийните инвеститори“, посочва Матеева.
Наблюдаваме ли съобразяване с картата?
“Нямам впечатление картата да се спазва в последната година, когато се възобнови инвестиционният интерес към вятърна енергия. Говоря конкретно за Добруджа, където е и най-големият проблем заради миграционния път “Виа понтика“, защото птиците преминават от там и нощуват. Наблюдаваме реновиране на стари процедури за проекти в този район. Има инвеститори, които не са научили уроците от миналото“, казва още Ирина Матеева.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg