Какво е състоянието на ВиК сектора и какви са възможностите за европейско финансиране? Има ли шанс за подобряване на услугата за потребителите и успокояване на цените? Преди дни се състоя конференция, посветена на възможностите за европейски финансиране във ВиК сектора.
Изводи от конференцията
“Въпреки че има средства, те са по различни институции и се използват по различни критерии – едните отиват към общините, другите към ВиК операторите. Проблемът е, че липсва обединяващото звено, което да приоритизира инвестициите. Наистина трябва да се направи един голям стратегически план за инвестиции“, казва в “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите, и допълва:
“Очевидно има план, но не е добре оповестен. Според мен той не се изпълнява. Той е наличен, може хората в Министерството да го следват, но очевидно му липсва тази публичност, която да ни увери, че това се случва.
В момента МРРБ подготвя планове за ревизия на т.нар. “басейни“. Това са изключително важни рамкови документи, които слагат мерки и приоритизират тези мерки, но липсва комуникацията между двете министерства, която да доведе до правилното използване на средствата.“
“За никой не е тайна, че се очаква увеличение на водата за битови потребители“, посочи още той.
“Надеждата ми е в приемане на Закона за водоснабдяване и канализация, чрез който да коригираме всичките административни и процедурни пречки, които сами сме си създали“, посочи още инж. Иванов.
Проблеми във ВиК отрасъла
“Проблемите в отрасъла са трупани с години и трудно ще ги решим за кратко време, но е важното да се опитваме да ги решаваме системно.
Преди повече от 10 години течовете по улиците бяха по-видими, а авариите се отстраняваха по-дълго. Това е добрата страна, лошата е, че все пак темпът на инвестициите е по-малък от този, с който трябва да се прави, за да наваксаме необходимата реконструкция на водоснабдителните и канализационните мрежи.
През последните години се влагат особено много средства в изграждането на пречиствателна канализация за оттлачни води, защото имаме изисквания от ЕС да обезпечим с пречистване всички населени места над 2000 жители с пречистване на отпадъчни води.
Теоретично във всяка държава се очаква да се подменят около 3% от водоснабдителната мрежа годишно. При нас процентът е около 1,5.
Не трябва да подценяваме големия размер на неотчетените водни количества, или както ги наричаме “загуби“, средно за страната 60%. В повечето страни в ЕС този процент е 30. Дори на някои места е под 25%. Наричаме го “загуби“, но не всичко това са течове.
Освен мерките за подмяна на водопроводите, със сигурност трябва да обърнем внимание и на това, кой как ползва водата и дали се измерва коректно. Дори дали се заплаща в последствие, след като е измерена коректно. Имаме нужда от малко по-целенасочени усилия в тази посока. В последните години недостигът на воден ресурс за питейни цели е голяма тема“, посочва още инж. Иван Иванов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg