Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуалността на Бекет

2
Самюел Бекет
Снимка: Уикипедия

След книгите "Маската – свобода и затвор. Проблемът за идентичността в творчеството на Луиджи Пирандело" и "Азът и Другият в западноевропейската култура на ХХ в." Антоанета Дончева издаде "Самюъл Бекет: сияйното отсъствие". В българската академична култура това е първата монография върху творчеството на нобелиста, въпреки че критическите текстове върху Бекетовото творчество са многобройни.

"Необяснима е липсата на сериозен монографичен труд за Самюъл Бекет в България, – пише доц. д-р Антоанета Дончева, – въпреки наличието на множество статии за театрални постановки по негови текстове на страниците на периодичния печат. Съществуват и редица отделни задълбочени статии в сборници и глави от дисертации. Тук не трябва да пропуснем монографията на Васил Стефанов "Абсурдизмът или театър на отчуждението“, публикувана през далечната 1977 г., която въвежда българския читател в естетиката на Театъра на абсурда, чийто представител е и Бекет“. 

А ето как авторката формулира целите на своя труд: "… да премисли чрез инструментариума на съвременните социални и хуманитарни науки ентропичната динамика на социалното и персонално съществуване, характерна за епохата от създаването на текстовете на Бекет до наши дни. Бекетовото творчество бива тълкувано в единство с количествено вече необозримата интерпретаторска литература, отличаваща се при това с извънредно многообразие на гледните точки и на социално-научните и хуманитарни парадигми, определящи нейния характер".

Основните изследователски интереси на Дончева са в сферата на семиотиката и философията на изкуствата. Тя е доцент във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, катедра "Социология на правото, икономиката и иновациите“. Водила е курсове в СУ "Св. Климент Охридски“ и Нов български университет. Била е Erasmus-лектор в Кьолнския университет, специализирала е в Бари, Италия. Съосновател е на списание Philosophia – e-journal for philosophy & culture и член на редакционния му съвет. Член на Семиотичното общество на Америка (Semiotic Society of America) и на Източноевропейския център за семиотични изследвания. Публикувала е в България, Австрия, Италия, САЩ и Китай.

"Личностната и социална криза, която Самюъл Бекет разказа чрез творчеството си, – пише тя, – се актуализира непрестанно. Завещаното от него вече е надмогнало проблема за дехуманизацията на изкуството и на самоотчуждението. Бекет ни предупреждава за настъпващо личностно и социално изгнание във време без край и в пространство без география. И това предупреждение трябва да бъде чуто от всички, но най-вече от учените в хуманитарните и социалните науки. "Да не губим време в празни приказки. Да направим нещо, докато имаме възможност!“, както казва писателят в книгата си "Молой. Малоун умира. Неназовимото“.

Чуйте доц. д-р Антоанета Дончева.

Снимки – Уикипедия, изд. Изток-Запад
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Одисея през пропастта между вярата и волята

Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..

публикувано на 14.12.24 в 08:50

Докъде може да се разкрие една актриса в името на мечтите си и какво е готова да жертва

"Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и… театъра" е първият моноспектакъл в кариерата на актрисата Аделина Петрова, която е и негов автор. Аделина е позната на слушателите на програма "Христо Ботев" с участието си в пиеси на Радиотеатъра и като един от водещите на детското състезание "Златната ябълка". Пиесата..

публикувано на 14.12.24 в 08:25

BEST OF JAZZ – най-доброто от световния джаз в Първо студио на БНР

Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч.  в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30
Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".   От тук..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

"Психотерапевтичен роман(с)" – дневник с 20-годишно продължение

"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..

публикувано на 13.12.24 в 15:26