Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда на преден план телесните преживявания и спомени и опровергава тезата, че те могат да бъдат преодолени само по интелектуален път. В най-новата си книга "Автобиография на травмата" той за първи път споделя своята лична травматична история, която в крайна сметка го повежда по пътя на търсене.
"Д-р Питър Левин е уникална личност в световен мащаб, защото всеки който е изследвал стреса и травмата във всичките ѝ аспекти стига до него. Над 50 години той изследва характера на стреса и това, което може да се преодолява с телесната компетентност. Той връща тялото в психотерапията като никой друг. В последните години това се съчетава с всички открития на невронауките." – разказва д-р Пламен Димитров, психолог и екзистенциален терапевт
"Тялото е изключителен фактор. Умът, цялата ни култура и езикът често злоупотребяват с посланията. До дълбините на човешката същност се стига когато си възстановим чувствителността към телесните преживявания и усещания. Оттам идва и неговият ключов психотерапевтичен подход известен като "соматичното преживяване". Той стъпва на нещо, което е достъпно за всеки човек, който открие за себе си тази способност преди думите да обръща внимание на тялото. На всичко онова, което се случва в него като непосредствени усещания. В крайна сметка Питър Левин ни казва, че тялото е онзи реален бряг около океана на съществуването, в който можем да намерим истинските контакти с действителността."
"Ние сме въплътени в тялото си, цялата ни душевност без него не може да постигне, казва Питър Левин. Няма духовност, която да не стъпва на телесността ни."
Чуйте цялото интервю с д-р Пламен Димитров в "Какво се случва".
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg