Тя има излъчването на големите кинозвезди от миналото – красива, загадъчна и леко дистанцирана. И в същото време е невероятно естествена и чистосърдечна като дете. Разговаря охотно, смее се от сърце и искрено се изненада, когато ѝ направих комплимент за лекотата, с която изпълнява дори и най-виртуозните пасажи. Пианист със солидна кариера и редица награди, Надежда Влаева е запазила скромността и непосредствеността си и умее да се радва не само на собствените успехи, но и на постиженията на другите. Тя смята, че за всеки има място под слънцето и не бива да хабим енергията си за завист и конкуренция, а голямата ѝ детска мечта е била да успее да накара всички хора да обичат класическата музика.
Надежда Влаева е родена в София и завършва Музикалното училище. На 15 печели първата си награда на конкурс за млади пианисти в Италия. Учила е при проф. Антон Диков, след това – при Лазар Берман . От години живее и работи в Ню Йорк, но често концертира в Европа, включително и в България. Не само изпълнява, но и композира музика и се надява скоро първият й компактдиск със собствени композиции да види бял свят.
Поводът да ни гостува в "Предаване без име" беше соловият ѝ рецитал в камерна зала "България", състоял се на 30 май т.г. в рамките на ММФ "Софийски музикални седмици", но тъй като няма случайни неща, броени часове преди да запишем уговореното интервю, по волята на публиката Надежда Влаева бе избрана за "Музикант на годината 2021". Голямо и заслужено признание, повод за което е излезлият миналата година компактдиск на Hyperion с малко познати творби на Панчо Владигеров в нейна интерпретация, който получи прекрасни рецензии и признание. Престижното списание Gramophone го постави в специалните си акценти за месец юли 2021 с великолепна рецензия в "Изборът на редактора", с подобна ласкава оценка излезе и австралийското музикално издание Limelight Magazine, а BBC Music Magazine също отличи с добри отзиви не само работата на българската пианистка, но и самата музика на Владигеров, която за съжаление все още е непозната за голяма част от западния свят.
Наградата, която Надежда Влаева получи в допитването на "Алегро виваче", бе обстойно коментирана в редица медии. "Предаване без име" по традиция реши да погледне към изпълнителката от друг ъгъл. Как е започнало всичко, какво дете е била Надежда Влаева, как е свързала живота си с пианото и каква е извън сцената – всичко това можете да научите, ако ни слушате в двете поредни съботи - на 18 и 25 юни – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев". Част от интервюто е и в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg