Тя има излъчването на големите кинозвезди от миналото – красива, загадъчна и леко дистанцирана. И в същото време е невероятно естествена и чистосърдечна като дете. Разговаря охотно, смее се от сърце и искрено се изненада, когато ѝ направих комплимент за лекотата, с която изпълнява дори и най-виртуозните пасажи. Пианист със солидна кариера и редица награди, Надежда Влаева е запазила скромността и непосредствеността си и умее да се радва не само на собствените успехи, но и на постиженията на другите. Тя смята, че за всеки има място под слънцето и не бива да хабим енергията си за завист и конкуренция, а голямата ѝ детска мечта е била да успее да накара всички хора да обичат класическата музика.
Надежда Влаева е родена в София и завършва Музикалното училище. На 15 печели първата си награда на конкурс за млади пианисти в Италия. Учила е при проф. Антон Диков, след това – при Лазар Берман . От години живее и работи в Ню Йорк, но често концертира в Европа, включително и в България. Не само изпълнява, но и композира музика и се надява скоро първият й компактдиск със собствени композиции да види бял свят.
Поводът да ни гостува в "Предаване без име" беше соловият ѝ рецитал в камерна зала "България", състоял се на 30 май т.г. в рамките на ММФ "Софийски музикални седмици", но тъй като няма случайни неща, броени часове преди да запишем уговореното интервю, по волята на публиката Надежда Влаева бе избрана за "Музикант на годината 2021". Голямо и заслужено признание, повод за което е излезлият миналата година компактдиск на Hyperion с малко познати творби на Панчо Владигеров в нейна интерпретация, който получи прекрасни рецензии и признание. Престижното списание Gramophone го постави в специалните си акценти за месец юли 2021 с великолепна рецензия в "Изборът на редактора", с подобна ласкава оценка излезе и австралийското музикално издание Limelight Magazine, а BBC Music Magazine също отличи с добри отзиви не само работата на българската пианистка, но и самата музика на Владигеров, която за съжаление все още е непозната за голяма част от западния свят.
Наградата, която Надежда Влаева получи в допитването на "Алегро виваче", бе обстойно коментирана в редица медии. "Предаване без име" по традиция реши да погледне към изпълнителката от друг ъгъл. Как е започнало всичко, какво дете е била Надежда Влаева, как е свързала живота си с пианото и каква е извън сцената – всичко това можете да научите, ако ни слушате в двете поредни съботи - на 18 и 25 юни – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев". Част от интервюто е и в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg