Осмото издание на "Срещи на младото европейско кино" включва в програмата си оригинална селекция от филми на знаменити европейски жени-режисьори, международна конференция, уникален по рода си киноконцерт, майсторски класове, както и богата селекция от прожекции на рядко показвани за българската публика филми, придружени от интересни дискусии и творчески ателиета. Главна цел на фестивала е да се начертаят бъдещи перспективи за развитието на артистичното образование в България и Европа.
Открива се на 20 юни и продължава до 24 юни. Събитието предлага богата програма, насочена към детската и младежка аудитория на възраст от 3 до 19 години, а втората част на фестивалното събитие – 25 до 29 юни – ще приеме една по-професионална насоченост – мащабната международна конференция с участието на чуждестранни експерти от 14 европейски държави и специални майсторски класове.
От 22 до 25 юни, във Френския институт публиката ще се наслади на рубриката "Жените режисьори: от началото на киното до днес" – специална селекция от филми на жени-режисьори – класици на европейското кино, сред които ще бъде и Алис Ги (1873-1968), прочула се като една от първите жени в историята на киното, разказва Ралица Асенова от "Арте урбана колектив":
"Показваме късометражна програма на една от първите жени режисьори – Алис Ги. Ще направим и практическо ателие, вдъхновени от тях. Участниците ще могат да рисуват движения, вдъхновени от филм.
Отредено е специално внимание на една от иконите на италианското документално кино – италианската режисьорка Чечилия Манджини. В рамките на фестивала ще бъде представен знаменитият ѝ филм "Да бъдем жени", създаден през 1964 г., но изключително актуален и днес. С чувство за хумор и ирония киното на Манджини се фокусира върху историите за несправедливост в обществото. "Да бъдем жени" започва с въздействащ експеримент – близки кадри на корици от модни списания, които са прекъснати от образите на жени от реалния свят – работещи във фабрики, обитаващи крайните квартали на града. Тази прожекция ще е свързана с практическо ателие за създаване на колаж – ще направим портрет на жената днес, както я виждат участниците.
На "Моят 20-и век" каним всички студенти, защото е много важен за младите хора. Наистина има много естетическа сила в тези филми. Всичките ни прожекции са с вход свободен. Още от малки децата използват телефони, и някак естествено са ориентирани към образа и нашата роля на възрастни е да им покажем художествената функция на образа.
Ще видим и класиката "Момиче във фрак” на режисьорката Карин Сванстрьом, Швеция, 1926. Тази ярка комедия в седем действия е един от най-добрите филми от епохата на нямото кино в Швеция и последният пълнометражен филм на режисьорката Карин Сванстрьом (1873-1942). С него тя поставя важни и актуални теми дори и днес, почти сто години след създаването на филма. Прожекцията е подходяща за младежи над 15 години и ще бъде последвана от дискусия."
Изданието "Срещи на младото европейско кино" е с вход свободен за всички събития, които ще бъдат представени в зала "Славейков" на Френски институт, Чешкия център и кинодвора на Гьоте-институт.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg