Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученичка направи филм за Яна Язова

Снимка: стоп-кадър

Тази година се навършват 110 години от рождението на писателката Яна Язова. Повод да си припомним за нея е и погледът на младите към нашата литературна история. 

Теодора Милева е ученичка в столичното 73-то средно училище "Владислав Граматик“, София. Заинтересована от историята на писателката Яна Язова, Теодора създава филма с биографични елементи за Язова – "Моята Мо". Теодора е и съосновател на подкаст и проект за създаване на дигитално съдържание за български писатели и е финалист в изданието "Малки поетики“, нейни творби са публикувани в списание "Ах, Мария“. 

Интересът на Теодора към творчеството и личността на Яна Язова възниква преди няколко години, когато случайно тя открива историята за внезапната ѝ смърт. Във филма присъстват кадри на оригинални писма, ръкописи, албуми, съхранявани в Държавни архиви, както и интервюта с изявени специалисти по темата като д-р Петър Величков и Катя Зографова:

"Яна Язова през цялото време поддържа динамика. Или я хвалят, или я хулят. Интелектуалците се предизвикват. Нещо много типично за отношенията в литературните среди са кодовите имена. Интересното е, че в отношенията си Яна Язова и Балабанов са се наричали "Мо" и "Ра", а това идва от думата "мойра", която от гръцки означава съдба. Яна Язова е била силно критикувана и заради думите, които е използвала в поезията си. Думи от бита дори, но тя казва истината чрез тях, но поезията не звучи така красиво и затова на повечето хора в това време не им харесва.“

Яна Язова рано започва да пише стихове, наречена е гениалното дете на българската литература. Проф. Балабанов дава на Люба Генчева псевдонима Яна Язова, но самата тя пише към Балабанов по-късно – "Ти намери най-краткия път да направиш живота ми пъкъл, а ти знаеш, че в пъкъла никой не обича“. 

Д-р Петър Величков, чието интервю Теодора включва във филма си, казва, че Яна Язова успява да влезе в бездните на жената, които други поетеси не са успели да достигнат – като "Рози“ и "В нощта“. Величков казва и че в поезията на Язова се усеща смърт, и тя успява да изгради един портрет на гаврошовците, познат от Христо Смирненски. Литературоведката Катя Зографова също е включена във филма, тя прави сравнение между Яна Язова и Елисавета Багряна.

Към днешна дата Теодора е автор и редактор в електронното списание “We Matter”, както и доброволец в неправителствената организация Social Hub, с която осъществява проекти по програмата Еразъм +. Работи също с проф. Иван Бързаков – писател, психолог и педагог, българинът с най-много номинации за Нобелова награда и откривател на иновативната система за учене “Optima Learning”. 

Участвала е в много литературни конкурси, като в края на миналата година е селектирана за финалист в “Млади поетики”. Създава свое предаване – “Опознай България”. Първото филмово състезание, в което участва, е “Писателските домове разказват”, където представя къща-музей “Димитър Димов”, живота и творчеството му.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05