Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученичка направи филм за Яна Язова

Снимка: стоп-кадър

Тази година се навършват 110 години от рождението на писателката Яна Язова. Повод да си припомним за нея е и погледът на младите към нашата литературна история. 

Теодора Милева е ученичка в столичното 73-то средно училище "Владислав Граматик“, София. Заинтересована от историята на писателката Яна Язова, Теодора създава филма с биографични елементи за Язова – "Моята Мо". Теодора е и съосновател на подкаст и проект за създаване на дигитално съдържание за български писатели и е финалист в изданието "Малки поетики“, нейни творби са публикувани в списание "Ах, Мария“. 

Интересът на Теодора към творчеството и личността на Яна Язова възниква преди няколко години, когато случайно тя открива историята за внезапната ѝ смърт. Във филма присъстват кадри на оригинални писма, ръкописи, албуми, съхранявани в Държавни архиви, както и интервюта с изявени специалисти по темата като д-р Петър Величков и Катя Зографова:

"Яна Язова през цялото време поддържа динамика. Или я хвалят, или я хулят. Интелектуалците се предизвикват. Нещо много типично за отношенията в литературните среди са кодовите имена. Интересното е, че в отношенията си Яна Язова и Балабанов са се наричали "Мо" и "Ра", а това идва от думата "мойра", която от гръцки означава съдба. Яна Язова е била силно критикувана и заради думите, които е използвала в поезията си. Думи от бита дори, но тя казва истината чрез тях, но поезията не звучи така красиво и затова на повечето хора в това време не им харесва.“

Яна Язова рано започва да пише стихове, наречена е гениалното дете на българската литература. Проф. Балабанов дава на Люба Генчева псевдонима Яна Язова, но самата тя пише към Балабанов по-късно – "Ти намери най-краткия път да направиш живота ми пъкъл, а ти знаеш, че в пъкъла никой не обича“. 

Д-р Петър Величков, чието интервю Теодора включва във филма си, казва, че Яна Язова успява да влезе в бездните на жената, които други поетеси не са успели да достигнат – като "Рози“ и "В нощта“. Величков казва и че в поезията на Язова се усеща смърт, и тя успява да изгради един портрет на гаврошовците, познат от Христо Смирненски. Литературоведката Катя Зографова също е включена във филма, тя прави сравнение между Яна Язова и Елисавета Багряна.

Към днешна дата Теодора е автор и редактор в електронното списание “We Matter”, както и доброволец в неправителствената организация Social Hub, с която осъществява проекти по програмата Еразъм +. Работи също с проф. Иван Бързаков – писател, психолог и педагог, българинът с най-много номинации за Нобелова награда и откривател на иновативната система за учене “Optima Learning”. 

Участвала е в много литературни конкурси, като в края на миналата година е селектирана за финалист в “Млади поетики”. Създава свое предаване – “Опознай България”. Първото филмово състезание, в което участва, е “Писателските домове разказват”, където представя къща-музей “Димитър Димов”, живота и творчеството му.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"В Двореца" за 21-ви път

21-вото издание на един от най-престижните международни фестивали за късометражно кино "В Двореца" (In the Palace) ще се проведе от 29 юни до 6 юли  в град Перник.  Програмата включва 165 филма от цял свят, които ще се борят за наградите в различни категории, определени от международно жури и публиката. Българските късометражни филми, които ще..

публикувано на 27.06.24 в 17:48

Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" се откри в НДК

По инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова на 27 юни в зала 6 на НДК в София започна Международният форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност". Форумът се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Националната научна програма "За развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина". В него..

публикувано на 27.06.24 в 16:36

Творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос" в София

Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" отново е домакин на поредното трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос" . Проектът има за цел да представи новото поколение съвременни български хореографи и да насърчи тяхното творческо и иновативно мислене в сферата на съвременния танц. До момента в..

публикувано на 27.06.24 в 13:35

Фестивал "Пясъчни творения" с осмо издание в Балчик

На 6 юли плажът "Двореца" в Балчик – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, ще стане домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.  Участниците ще имат на разположение един час, за да сътворят най-красивото, на което са способни, от пясък и с дарове на морето, а жури от професионалисти в областта на културата и..

публикувано на 27.06.24 в 11:51

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято . След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото..

публикувано на 27.06.24 в 09:08