Документална изложба в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ознаменува 160-годишнината от рождението на един от най-светлите умове в българската културна история проф. Иван Шишманов.
Изложбата припомня големите заслуги на учения. С всеотдайната си работа и неизчерпаема умствена енергия проф. Иван Шишманов хвърля мост между възрожденските традиции и следосвобожденска България, като поставя здравите основи, върху които да се гради модерната българска култура и научна мисъл.
Високо образован, изключително ерудиран, проф. Шишманов свързва името си с основаването и развитието на най-важните културни институти в младата българска държава – Музикалното училище, Художествената академия, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, читалища, библиотеки. Проф. Иван Шишманов е сред основателите на Висшето училище в София (дн. Софийски университет) и посвещава четири десетилетия от своя живот на преподавателската дейност в областта на културната и литературна история. Като министър на Народното просвещение, инициира редица културни начинания и законопроекти. Той основава Сборника за народни умотворения и книжнина.
Експозицията съдържа автентични документи от Българския исторически архив, издания на трудовете на проф. Шишманов, както и на произведения на съпругата му Лидия Шишманова и сина му Димитър Шишманов от фонда на Националната библиотека, умело съчетани с пътуващата експозиция "Иван Шишманов и Обединена Европа”, реализирана от Държавния културен институт към МВнР.
Откриване на 22 юни от 11.00 ч. в Централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий”.
Какви документи представя библиотеката за проф. Шишманов от своите фондове? Какво повече ще научим от тези ценни издания за личността и работата на тази голяма личност в българската култура и история? Какво дължим ние, българите, на проф. Шишманов, не само по отношение на литературната ни история и фолклористика, но и на битието му на политик?Доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", разказва в "Артефир".
Проф. Румяна Конева, директор на Българския културен институт "Дом Витгенщайн", Виена, представя в "Артефир" гостуващата експозиция "Иван Шишманов и Обединена Европа", реализирана от Държавния културен институт към МВнР. Проф. Конева е дългогодишен изследовател на живота и делото на проф. Шишманов.
През 2010 година на сградата на Славянския семинар във Фрайбург в Германия е поставена възпоменателна плоча на проф. Иван Шишманов. Какъв е приносът на проф. Шишманов в зародилата се след Първата световна война идея за обединена Европа – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Портрет на проф. Иван Шишманов от Иван Мърквичка, 1901 г., архив БНР
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg