Документална изложба в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ознаменува 160-годишнината от рождението на един от най-светлите умове в българската културна история проф. Иван Шишманов.
Изложбата припомня големите заслуги на учения. С всеотдайната си работа и неизчерпаема умствена енергия проф. Иван Шишманов хвърля мост между възрожденските традиции и следосвобожденска България, като поставя здравите основи, върху които да се гради модерната българска култура и научна мисъл.
Високо образован, изключително ерудиран, проф. Шишманов свързва името си с основаването и развитието на най-важните културни институти в младата българска държава – Музикалното училище, Художествената академия, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, читалища, библиотеки. Проф. Иван Шишманов е сред основателите на Висшето училище в София (дн. Софийски университет) и посвещава четири десетилетия от своя живот на преподавателската дейност в областта на културната и литературна история. Като министър на Народното просвещение, инициира редица културни начинания и законопроекти. Той основава Сборника за народни умотворения и книжнина.
Експозицията съдържа автентични документи от Българския исторически архив, издания на трудовете на проф. Шишманов, както и на произведения на съпругата му Лидия Шишманова и сина му Димитър Шишманов от фонда на Националната библиотека, умело съчетани с пътуващата експозиция "Иван Шишманов и Обединена Европа”, реализирана от Държавния културен институт към МВнР.
Откриване на 22 юни от 11.00 ч. в Централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий”.
Какви документи представя библиотеката за проф. Шишманов от своите фондове? Какво повече ще научим от тези ценни издания за личността и работата на тази голяма личност в българската култура и история? Какво дължим ние, българите, на проф. Шишманов, не само по отношение на литературната ни история и фолклористика, но и на битието му на политик?Доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", разказва в "Артефир".
Проф. Румяна Конева, директор на Българския културен институт "Дом Витгенщайн", Виена, представя в "Артефир" гостуващата експозиция "Иван Шишманов и Обединена Европа", реализирана от Държавния културен институт към МВнР. Проф. Конева е дългогодишен изследовател на живота и делото на проф. Шишманов.
През 2010 година на сградата на Славянския семинар във Фрайбург в Германия е поставена възпоменателна плоча на проф. Иван Шишманов. Какъв е приносът на проф. Шишманов в зародилата се след Първата световна война идея за обединена Европа – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Портрет на проф. Иван Шишманов от Иван Мърквичка, 1901 г., архив БНР
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg