Тези дни в София отвори врати още една галерия – "88 Камен Попов". Юлита Попова и съпруга ѝ Жос Селис създадоха галерията и едноименна фондация в памет на именития наш художник и плакатист Камен Попов. В продължение на 32 години основаната през 1988 година от Камен Попов в центъра на Люксембург галерия "88" е едно от най-престижните места за изява на най-известните български и европейски художници и школа за млади таланти.
Сега сестрата на Камен Попов – Юлита Попова и съпругът ѝ, които от две години се установиха в София, създадоха едно изключително модерно арт пространство на ул. "Богатица" 25, в което е запазено цялото творчество на Камен Попов и е изложена част от уникалната колекция на галерията в Люксембург. Галерията е едно прекрасно място, направена е с много вкус и още с откриването стана ясно, че тя ще бъде част от културния живот на столицата ни.
Идеята за "преместването" на галерия "88" от Люксембург в София е отдавна. Юлита Попова и съпругът ѝ смятат, че ще провокират почитателите и клиентите си от цяла Европа да посетят София и затова избират един малко странен обратен път към България. Те излагат плакати на Камен Попов и живописни работи, а също и работи на български художници, с които са работили през годините. Имат намерение да канят български художници, не много популярни у нас, които работят по света. В един сезон предвиждат по 4-5 добре премислени, камерни изложби, като продължават и сътрудничеството си с автори, с които са работили и преди.
Налагането на художници от източноевропейски страни е много трудно, споделя своя опит Юлита Попова, но тя се надява, че доверието, което имат в Люксембург, ще продължи и в София. Камен Попов е познато име за художниците и е известен в световен мащаб , но не е толкова познат за по-младото поколение у нас. Малцина са навярно тези, които знаят, че в Музея за модерно изкуство Ню Йорк (МоМа) има негов афиш на тема 1917 година или, че той е автор на плакатите, символизиращи приемането на България и Румъния в ЕС. Юлита Попова продължава своя разказ за световно известния художник Камен Попов, който можете да чуете в звуковия файл.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg