Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал "Сцена на края на града"

7
Снимка: arcdngo.eu

Драматично-куклен театър "Иван Димов" Хасково организира първия по рода си студентски театрален фестивал "Сцена на края на града". В рамките на една седмица ще се представят студентите от Националната академия за театрално и филмово изкуство, от Нов български университет, от театрален колеж "Любен Гройс", от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и от Югозападен университет "Неофит Рилски".

Освен представителна част, фестивалът има и семинарен характер с платформата – "Срещи за кариерно ориентиране и развитие в направление сценично изкуство". За пътя към успеха и творческата реализация с бъдещите студенти разговарят лекторите Людмила Стоин от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", д-р Биляна Дилкова от Югозападен университет "Неофит Рилски", Георги Новаков от театрален колеж "Любен Гройс" и специалният гост от Исландия – Ханес Оли Агустсон, актьор и програмен директор в отдела за сценично изкуство на Исландската академия на изкуствата.

Всички представления в програмата са с вход свободен и се играят на откритата сцена в парк "Ямача" в Хасково, разказва заместник директорката на Драматично-куклен театър "Иван Димов", Хасково – Станислава Николова:

"Идеята на фестивала е на директора на театъра Стелиян Николов, и тя е от доста време, но сега успяхме да осъществим тази идея. Във фестивала са поканени всички учебни висши заведения, които имат клас по актьорско майсторство. Ханес Оли Агустсон представи на учениците от града, които имат интерес към театъра своя път, неговата работа в киното, театъра и телевизията. Разказа как се кандидатства в Исландия и каква е реализацията, оказа се, че и България, и Исландия имат подобни проблеми при реализацията на артисти, така че обменихме опит."

В програмата предстои:
• 24 юни (петък) – Нов български университет – "Жените срещу Дон Жуан" от Ерик-Еманюел Шмит, режисура: Десислава Шпатова, ръководител проект: доц. Снежина Петрова
• 25 юни (събота) – Театрален колеж "Любен Гройс" – "Коварство и любов" по Фридрих Шилер, режисура: Сабина Коен, художествен ръководител: Георги Новаков
• 26 юни (неделя) – "Студио Театър" - младежки център Хасково – "Зад стените на голямата къща" по Петя Дубарова, режисура: Иванка Шекерова

Събитията се провеждат в рамките на проект "Сцена на края на града", с бенефициент Драматично-куклен театър "Иван Димов", финансиран със средства от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021. Проектът се реализира в партньорство с Алианс за регионално сътрудничество и развитие – България и FRUMLITIR EHF – Исландия.

Снимки – Драматично-куклен театър "Иван Димов", Славян Костов, Община Хасково


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49