Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 големи български художници в зала “2019“ на ГХГ Пловдив

Градската художествена галерия в Пловдив представя изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес". Можете да я разгледате до 28 юли. Експозицията включва произведения на 17 от най-значимите родни художници от различни поколения. Представени са техни работи от всички жанрове – живопис, графика, скулптура. 

Ето техните имена Алцек Мишев, Атанас Згалевски, Ванко Урумов, Вежди Рашидов, Веселин Начев, Димо Колибаров, Едмонд Демирджиян, Зиятин Нуриев, Ивайло Мирчев, Иван Димов, Иван Кирков, Иван Нинов, Калина Тасева, Кирил Матеев, Колю Витковски, Николай Янакиев и Чавдар Петров.

Куратор и автор на идеята е изкуствоведката Ваня Трингова. Основната идея на изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес“, подредена в зала "2019“ на улица "Гладстон“ в Пловдив, е да запознае публиката с дълбоките пластове на творческото въображение и начин на изразяване при тези артисти. "Всеки от 17-те автори – отбелязва Ваня Трингова – е представен с произведения, носещи белезите на различни творчески периоди. Времевата рамка е широка – от студентски работи до произведения, създадени специално за тази изложба.“ 

Творбите са предоставени както от семействата на авторите, така и от частни колекции, от Националната галерия и от други галерии в страната.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Градска художествена галерия - Пловдив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53