Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Любовни черупки" в българското анимационно кино

Самотен охлюв, изградил собствена реалност, в която да се скрие от външния свят, излиза от черупката си заради друга такава. В нея открива любовта и желание да се справи със страховете си, но именно в техния капан се озовава. Тази поетична анимационна история – колкото за малки, толкова и за големи – се развива в 16 минути, които в последно време впечатляват не само зрителите, но и критиката и гилдията.

Късометражният анимационен филм "Любовни черупки“ – не по-малко самотният остров сред българските анимации, както го определя режисьорът му – бе въвлечен в серия от отличия.

Историята на охлюва получи две награди от Световния фестивал на анимационния филм във Варна тази година, награден беше и на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон“. И на фестивала "Златен кукер“ беше отличен, и то с Наградата за най-добър български филм на името на Пройко Пройков. А на първото издание на Националния фестивал на българското кино, който възроди наградите "Васил Гендов“ на Съюза на българските филмови дейци, получи три награди – за сценарий, за анимация и за най-добър анимационен филм.

Много признания за кратко време, а самият филм отнема цели четири години на своите създалите. Години усърдна работа, за да се сътвори реалност като никоя друга. Филмът съчетава похватите на игралното кино и анимацията, които спомагат да бъде изградена сложната драматургична структура и повествователните кодове в анимационния сюжет. Двата свята, между които се опитва да живее охлювът, са създадени на базата на изкуство и реален живот – природата е заснета с камера, а върху кадрите чрез 2D и 3D анимации са нарисувани героите.

За онова, което рисуваш, за да оживее на екрана и да предаде посланието ти към зрителите; за черупките, в които се крием, и за илюзиите, в които искаме да живеем; за анимационното кино като вселена, в която човек сам избира да попадне, в "Кино с думи“ говорят Свилен Димитров, режисьор и сценарист на "Любовни черупки“, и 3D аниматорът Здравко Миленов, също отговорен за добрата и отличена неведнъж вече анимация.

Снимки – Свилен Димитров ФБ профил
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28