Новият кавалер на Националната награда "13 века България" за млад талант в съвременното изкуство и наука е д-р Ивалина Трендафилова. Националният дарителски фонд "13 века България" връчи престижното отличие за втори път в Балната зала на Двореца.
Химикът д-р Ивалина Трендафилова стана вторият кавалер на Националната награда "13 века България" за подпомагане на млади таланти в съвременното изкуство и наука. Конкурсът се организира от Националния дарителски фонд "13 века България" и е за български граждани до 35 години с безспорни успехи на международно ниво, които продължават образованието си в европейски институции.
Ивалина получи грамотата си от заместник-министъра на културата Весела Кондакова, председател на авторитетното жури, и елегантна графика от изпълнителния директор на НДФ "13 века България" Слава Иванова. Произведението на изкуството е създадено по време на Международния младежки артфестивал "Река на толерантността“, организиран от Фонда.
Ивалина благодари на журито и на НДФ "13 века България" за оказаната чест и обеща да се върне в България, след като приключи втората си постдокторантска специализация в Белгия.
Специално за сайта на Фонда тя сподели своя научен път и предмета на изследванията си: "През 2018 година спечелих едномесечна специализация в Националния институт по химия, Любляна, Словения, където започнах разработки по алтернативно приложение на получените от мен материали, а именно като катализатори за разграждане на опасни замърсители в отпадни води и летливи органични вещества от индустриални процеси. След защита на докторската си степен в ИОХЦФ-БАН, кандидатствах и бях одобрена за постдокторантски стаж в същия институт в Словения за срок от 01.01.2019 – 31.03.2020 година. В началото на 2020, след успешното ми представяне на конкурс, заех длъжността "Главен асистент“ в лаборатория ОРММ към ИОХЦФ-БАН. В края на същата година спечелих проект за постдокторантска специализация (36 месеца) в Университета в Намюр, Белгия, по програма BEWARE съфинансиран от Marie Skłodowska-Curie Actions, в рамките на който продължавам да задълбочавам познанията си в сферата на синтез и приложение на иновативни порести силикатни материали в областта на фармацията и зелените технологии. В момента работя по изключително интересен проект за синтез на нови адсорбенти за пречистване и разделяне на протеини. Използваните в индустрията, в момента, практики за тази цел са комплексни, времеемки и представляват голяма част от разхода за производство на протеини (около 80% от цената на крайния продукт се дължи на сложните методи за пречистване и получаване на желания продукт). Намирането на нови и по-ефективни материали за разделяне на протеини е пътят към по-лесно достъпни хранителни добавки, лекарства и ваксини, както и възможност за развитието на иновативни приложения на протеините във фармацията“.
Тези важни за медицината и фармацията научни дирения убедиха журито да ѝ присъди Националната награда "13 века България" за млади таланти в съвременното изкуство и наука, чието парично изражение е 5000 лева.
Останалите номинирани за наградата също са млади хора с качества и кариера в странство. Представи ги Слава Иванова:
Ана Костова – художник. В момента работи втора магистратура в Университета за изящни изкуства "Мутезиус“, град Кил, Германия, в класа на проф. Антже Майевски.
Виктория Желязкова – интердисциплинарен изследовател и фотограф. Прави магистратура във Факултета по социални науки на Масариковия университет, Бърно, Чехия.
Делян Балев – международни отношения. Учи във Виена за магистър по "Културни различия и транснационални процеси“.
Те получиха своите дипломи от членовете на Управителния съвет на НДФ "13 века България" – доц. Георги Лозанов, Рашко Младенов и доц. д-р Венцислав Велев.
Журито, което направи трудния избор, бе в състав от личности със забележителни успехи в своите области. Председател – Весела Кондакова, и членове – акад. Васил Николов, проф. д-р Адриана Благоева, проф. д-р Пенко Господинов, проф. Станислав Памукчиев.
След приключването на тържеството и неизбежните снимки с наградените и журито Ивалина Трендафилова посъветва останалите претенденти да не се отказват и да кандидатстват отново за Националната награда "13 века България“ за подкрепа на млад талант в съвременното изкуство и наука, защото при предишното издание на конкурса тя бе сред номинираните.
Снимка – НДФ "13 века България"Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg