Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравословен начин да си подарим сладост

7 юли – Международен ден на шоколада

Снимка: Pixabay

На 7 юли се отбелязва Международният ден на шоколада. Според някои източници сладкото изкушение се появява в Европа на 7 юли 1550 г., когато в Испания за първи път е внесена първата партида шоколад от Америка. Свойствата на какаовите зърна са били открити от ацтеките и за тях шоколадът бил "храна на боговете“. Едва в началото на ХХ век шоколадът започва да се произвежда в Европа в големи количества и става достъпен.

В "Нашият ден" Красимир Бенямин, производител на български биошоколад, твърди, че е парадоксално 7 юли да е предпочетен за Световен ден на шоколада. "Реално тогава не е имало шоколад, а е имало какаова напитка в днешно Мексико. Всеки един производител на шоколад знае, че шоколадовият сезон е от октомври до май месец. През топлите месеци продажбите падат драстично", допълва той. 

Красимир Бенямин

Идеята за здравословна алтернатива на шоколадите реално започва през 2014 г. "Тогава в домашни условия с моя брат Мартин създадохме първите ни шоколади. В рамките на една година се самообучавахме. После наехме едно малко мазе, създадохме първия си бранд, който се провали след две години, след което намерихме инвеститор и така започна да се разрастваме", казва Красимир Бенямин.

Може ли  да се създаде шоколад, който да запазва полезните свойства на какаото? Тайната в рецептите на двамата братя е ка­каото да остава сурово. В последните девет години те разработват 26 нестандартни рецепти в различни цветове. Шоколадите включват суперхрани като чия, мача, киноа, куркума, джинджифил, но също така люта чушка и брашно от рожков вместо какао.

Производството обаче не е никак евтино. Освен шоколадът да бъде вкусен, за тях е важно той да е полезен за потребите­лите, производството да не вреди на окол­ната среда, а суровините да се отглеждат в нормални условия за труд. За да избягат от доставчици с лоша репутация, правят ста­рателни проучвания и не се страхуват да платят малко повече.

Шоколатиерите отделят много време в търсена на честни доставчици на висок клас древ­ни сортове какао. Намират ги в Перу, Никарагуа, Доминиканска република. Това решение увеличава разходите ни с два до четири пъти, но по този начин се тушира нуждата от внос от Афри­ка. Защото в Кот д'Ивоар обикновено се използва детски робски труд при производството на какао.

Целия разговор с Красимир Бенямин можете да чуете  в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35