Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маринела Величкова

Важната стъпка, която Северна Македония трябва да направи

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, 18 юни 2022 г.
Снимка: Ройтерс

Дали протестите в Скопие, открито подкрепени от опозиционните партии ВМРО-ДПМНЕ и "Левица“, целят да принудят правителството на Северна Македония да отхвърли предложението на ЕС за започване на преговорите за присъединяването на страната към Съюза? Кой е гласът, който най-силно се чува на площадите? Какво би задушило бъдещето на страната? Разбират ли македонците лексиката на ЕС?

В "Мрежата" на тези въпроси отговаря Маринела Величкова, кореспондент на БТА в Северна Македония:

"В последните няколко дни сякаш наративът в медиите в Северна Македония леко е променен и това е изключително важно. Защото тогава, когато става въпрос за един документ, който е важен за бъдещето на страната, емоциите, които основно избликват тук, когато се спомене България, трябва леко да бъдат снижени, за да може да бъде взето решение, както казват тук, с хладен ум. 

Според мен това е процес, който предстои да се случи. Друг е въпросът дали страната има достатъчно време за това да започне да чете документа и в него да не провижда само и единствено 100-те процента български искания, които според опозицията са в него, да чуе до голяма степен онова, което властите се опитват да обяснят за компромиса, който е направен, и ако щете, да чуят Еманюел Макрон, който на 7 юни през посолството на Франция в Скопие изпрати едно обръщение, в което казва, че, да, документът е компромисен, но той е компромисен и за двете страни, т.е. и за България, и за Северна Македония и докато в българския парламент са намерили начин, по който да вземат решение и да поемат отговорност, сега решението е в самата Република Северна Македония. 

Така че успокояването на страстите е нещо, което е изключително важно, но не зная до каква степен опозицията го желае, а е и нещото, към което би трябвало и медиите да насочат общественото внимание, за да може наистина да се разсъждава трезво за важна стъпка, която страната би трябвало да вземе.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48