Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маринела Величкова

Важната стъпка, която Северна Македония трябва да направи

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, 18 юни 2022 г.
Снимка: Ройтерс

Дали протестите в Скопие, открито подкрепени от опозиционните партии ВМРО-ДПМНЕ и "Левица“, целят да принудят правителството на Северна Македония да отхвърли предложението на ЕС за започване на преговорите за присъединяването на страната към Съюза? Кой е гласът, който най-силно се чува на площадите? Какво би задушило бъдещето на страната? Разбират ли македонците лексиката на ЕС?

В "Мрежата" на тези въпроси отговаря Маринела Величкова, кореспондент на БТА в Северна Македония:

"В последните няколко дни сякаш наративът в медиите в Северна Македония леко е променен и това е изключително важно. Защото тогава, когато става въпрос за един документ, който е важен за бъдещето на страната, емоциите, които основно избликват тук, когато се спомене България, трябва леко да бъдат снижени, за да може да бъде взето решение, както казват тук, с хладен ум. 

Според мен това е процес, който предстои да се случи. Друг е въпросът дали страната има достатъчно време за това да започне да чете документа и в него да не провижда само и единствено 100-те процента български искания, които според опозицията са в него, да чуе до голяма степен онова, което властите се опитват да обяснят за компромиса, който е направен, и ако щете, да чуят Еманюел Макрон, който на 7 юни през посолството на Франция в Скопие изпрати едно обръщение, в което казва, че, да, документът е компромисен, но той е компромисен и за двете страни, т.е. и за България, и за Северна Македония и докато в българския парламент са намерили начин, по който да вземат решение и да поемат отговорност, сега решението е в самата Република Северна Македония. 

Така че успокояването на страстите е нещо, което е изключително важно, но не зная до каква степен опозицията го желае, а е и нещото, към което би трябвало и медиите да насочат общественото внимание, за да може наистина да се разсъждава трезво за важна стъпка, която страната би трябвало да вземе.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51