Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Качаунова: Нужен е механизъм за контрол и отчетност на правосъдната система

30 години Български хелзинкски комитет

Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет започва своята дейност през 1995 г. Още с основаването тя си поставя за цел ефективното прилагане на новия тогава за България механизъм за правна защита пред Европейския съд по правата на човека. Сред първите дела на програмата пред ЕСПЧ са делата "Великова срещу България", "Хасан и Чауш срещу България" и "Иванова срещу България". Програмата за правна защита дава консултации и завежда дела в отделни, стратегически подбрани случаи. В допълнение съществува и Програмата за правна помощ на бежанци и мигранти, която подпомага лица, търсещи международна закрила в България. 

"Гражданите се обръщат към нас с най-различни оплаквания. Понякога те са доста сериозни. Тогава преценяваме, че има повод да поемем случая. Тук мога да спомена случаи на насилие в места за задържане – дали от полицейски органи, дали от надзиратели в затвора“, споделя в "Нашият ден“ адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на БХК.

Ежегодно правозащитната организация получава няколкостотин жалби. Българският хелзинкски комитет предоставя правна помощ, свързана с оплаквания за дискриминация по етнически произход. Пред последните години съществува един системен проблем. Много от ромите нямат документи за самоличност, тъй като не могат да посочат постоянен адрес. Това е една празнота в българското законодателството от 2019 г., която организацията опитва да пребори. 

От адвокатския екип на Българския хелзинкски комитет твърдят, че съдебната система е в едно доста добро състояние, но трябва да се създаде механизъм за контрол и отчетност на главния прокурор. Проблемите в доверието към съдебната система произтичат именно от работата на прокуратурата и на разследващите органи. 

Целия разговор с адв. Адела Качаунова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31