Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет започва своята дейност през 1995 г. Още с основаването тя си поставя за цел ефективното прилагане на новия тогава за България механизъм за правна защита пред Европейския съд по правата на човека. Сред първите дела на програмата пред ЕСПЧ са делата "Великова срещу България", "Хасан и Чауш срещу България" и "Иванова срещу България". Програмата за правна защита дава консултации и завежда дела в отделни, стратегически подбрани случаи. В допълнение съществува и Програмата за правна помощ на бежанци и мигранти, която подпомага лица, търсещи международна закрила в България.
"Гражданите се обръщат към нас с най-различни оплаквания. Понякога те са доста сериозни. Тогава преценяваме, че има повод да поемем случая. Тук мога да спомена случаи на насилие в места за задържане – дали от полицейски органи, дали от надзиратели в затвора“, споделя в "Нашият ден“ адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на БХК.
Ежегодно правозащитната организация получава няколкостотин жалби. Българският хелзинкски комитет предоставя правна помощ, свързана с оплаквания за дискриминация по етнически произход. Пред последните години съществува един системен проблем. Много от ромите нямат документи за самоличност, тъй като не могат да посочат постоянен адрес. Това е една празнота в българското законодателството от 2019 г., която организацията опитва да пребори.
От адвокатския екип на Българския хелзинкски комитет твърдят, че съдебната система е в едно доста добро състояние, но трябва да се създаде механизъм за контрол и отчетност на главния прокурор. Проблемите в доверието към съдебната система произтичат именно от работата на прокуратурата и на разследващите органи.
Целия разговор с адв. Адела Качаунова можете да чуете в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg