Книгата "One Coin: жената, която измами света" е следствие от разследванията на журналиста Николай Стоянов.
Сюжетът на книгата поставя светлина върху българката Ружа Игнатова, вече Доктор Ружа, която през 2014 година дава началото на уанкойн. Заявката е, че предстои финансова революция, че ще демократизира плащанията, че ще е като фейсбук на криптовалутите... В действителност обаче това се оказва просто фасада за една от най-големите финансови измами в света.
Само три години по-късно компанията е събрала по най-скромни оценки над 4 млрд. долара от милиони жертви от цял свят, а създателката ѝ подобаващо се обгражда с луксозни имоти, коли, яхти, картини, рокли и бижута... докато изведнъж не изчезва от лицето на земята. От края на 2017 г. тя е издирвана от ФБР и не се е появявала публично. С това обаче историята не само не свършва, но и се изпълва с още обрати и мистерии – арести и дела, натъпкани с пари апартаменти, любовна история, шпиони и шейхове.
Но може би най-впечатляващото е, че след всичко това "One Coin" е още жива, продължава да ползва централата си в София и да привлича нови жертви. Книгата вече е в книжарниците в печатен вариант, а преди това излезе и достъпна като аудиокнига, разказва авторът и разследващ журналист от "Капитал“ Николай Стоянов:
"Когато се натъкнах на тази тема, нямах никаква представа какъв размах ще има. За мен това беше една интересна история в този момент, доколкото никой не знаеше нищо за Ружа Игнатова, която се появи и започна да пазарува едни знакови сгради в София. Бързо ми стана ясно, че това е една измама, но тогава нямаше как да го заявим като такава, просто предупреждавахме хората за опасностите. Не съм си представял, че ще стигнем до книга и до една от най-търсените личности в Топ 10 на ФБР. Аз лично съм я срещал Ружа и съм ѝ вземал интервю. Това, което можем да изградим като нейн образ, е, че тя е човек, който обича да е в центъра на вниманието, движена е от това да постигне някакъв грандиозен успех, а не от това какви щети ще създаде с него. Тя тръгва по сивите плоскости и стига до това да направи грандиозна измама. Нейната цел е била бързо да стане богата, независима, твърде успяла и уважавана, може би това се крие и в детството ѝ. Не е била от богато и заможно семейство. Ружа е омъжена, има и дете, но чувствата ѝ към Гилберт Армента избухват в периода, когато тя е най-богата, той е от нейните финансисти – "перачи на пари“, както го нарича брат ѝ – Константин. Тя подслушва своя любим, защото иска да напусне съпругата си, да заживеят заедно, и така научава, че той съдейства на ФБР, така научава, че нейното положение не е сигурно. Последните официални следи за нея са, когато тя се качва на полет от София за Атина.“
В книгата Николай Стоянов изследва и историята на дигиталните пари, първите им появи са през 2009 година, свързани със Сатоши Накамато. Разкрива се и фигурата на Себастиан Грийнууд в книгата, съдружник на Ружа Игнатова. И в тази история има любов, Ружа и Гилбърт Армента. Ружа е в неизвестност от 2017 година. На финала на книгата Николай Стоянов завършва с посланието, че човешките слабости са вечни и с факта, че "One Coin“ още е жива.
Снимки – изд. Изток-Запад
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg