Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дали срещата в Техеран ще промени хода на войната в Украйна?

Техеран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 19 юли руският президент Владимир Путин ще посети Техеран, където ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на Иран Ибрахим Раиси. Освен тристранната среща ще има и двустранни срещи, по-специално с Ердоган. Това съобщи пред журналисти правителственият говорител Дмитрий Песков миналата седмица. Според прессъобщението на Кремъл те са обсъдили ситуацията около Украйна в контекста на общите усилия за гарантиране на безопасното корабоплаване в Черно море и износа на зърно на световните пазари. Иран e втората страна, която Путин ще посети след началото на войната в Украйна. 

"Посещението на президента Путин представлява отговор на предишното посещение на американския президент в Саудитска Арабия. Второто послание, което президентът Путин иска е да изпрати, е, че Русия не е изолирана. Иран, където той отива, се счита за изолирана държава, спрямо която има санкции от международната общност и САЩ", коментира за "Нашият ден"  журналистът Мохамед Халаф.

Иран е важен партньор на Русия и отношенията са приятелски.  В тази връзка се подготвя ново междудържавно споразумение. Посещението на Путин в Техеран не е случайно. То идва в контекста на много събития, свързани с войната в Украйна. Една от темите ще бъде ядреното споразумение, защото, ако то бъде подписано, това ще доведе до включването на Иран в международните санкции срещу Русия. Възможно е руският президент да поиска Иран да снабдява руската армия с дронове и това може да промени хода на войната в Украйна.

Русия, Турция и Иран са основните чуждестранни играчи във войната в Сирия от началото на 2011 година. В момента Иран е в позиция на страна, която се стреми да заеме мястото на Русия  в Сирия. "След началото на войната в Украйна президентът Путин изтегли една голяма част от неговите, които се намираха в различни бази в Сирия, както и генералите, които участваха тази война",  допълва Мохамед Халаф.

Целия коментар на Мохамед Халаф можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10