Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дали срещата в Техеран ще промени хода на войната в Украйна?

Техеран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 19 юли руският президент Владимир Путин ще посети Техеран, където ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на Иран Ибрахим Раиси. Освен тристранната среща ще има и двустранни срещи, по-специално с Ердоган. Това съобщи пред журналисти правителственият говорител Дмитрий Песков миналата седмица. Според прессъобщението на Кремъл те са обсъдили ситуацията около Украйна в контекста на общите усилия за гарантиране на безопасното корабоплаване в Черно море и износа на зърно на световните пазари. Иран e втората страна, която Путин ще посети след началото на войната в Украйна. 

"Посещението на президента Путин представлява отговор на предишното посещение на американския президент в Саудитска Арабия. Второто послание, което президентът Путин иска е да изпрати, е, че Русия не е изолирана. Иран, където той отива, се счита за изолирана държава, спрямо която има санкции от международната общност и САЩ", коментира за "Нашият ден"  журналистът Мохамед Халаф.

Иран е важен партньор на Русия и отношенията са приятелски.  В тази връзка се подготвя ново междудържавно споразумение. Посещението на Путин в Техеран не е случайно. То идва в контекста на много събития, свързани с войната в Украйна. Една от темите ще бъде ядреното споразумение, защото, ако то бъде подписано, това ще доведе до включването на Иран в международните санкции срещу Русия. Възможно е руският президент да поиска Иран да снабдява руската армия с дронове и това може да промени хода на войната в Украйна.

Русия, Турция и Иран са основните чуждестранни играчи във войната в Сирия от началото на 2011 година. В момента Иран е в позиция на страна, която се стреми да заеме мястото на Русия  в Сирия. "След началото на войната в Украйна президентът Путин изтегли една голяма част от неговите, които се намираха в различни бази в Сирия, както и генералите, които участваха тази война",  допълва Мохамед Халаф.

Целия коментар на Мохамед Халаф можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47