Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Бабуров:

За нуждата от телемедицина

Снимка: institutfrancais.bg

Роботизираната хирургия е вече стандарт в много лечебни заведения, а Covid 19 допълнително ускори навлизането на телемедицината, която представлява специфичен микс от медицина, телекомуникации, информационни технологии и образование с цел диагностика, лечение, консултации и обучение. С развитието на технологиите услугите, които са свързани с телемедицината, ще стават все по-качествени и многобройни – от отдалечена диагностика до дистанционна хирургия.

Сега, когато липсва тази фатална динамика на другите сезони, се срещат и експертите, за да дискутират за телемедицината, както и за роботизираната хирургия.

"Ние тепърва имаме да извървим доста стъпки до момента, в който можем да кажем, че можем да прилагаме превенция или някакво активно лечение, посредством дистанционно лечение в случая с телемедицина“, споделя в "Нашият ден“ Любомир Бабуров, основател на "Рацио".

Телефон, телемедицина, медицина – каква е разликата?

Въвеждането на различни телемедицински решения позволява провеждането на един пълноценен медицински преглед от разстояние. Позволява и продължителното проследяване на жизнените показатели както за целите на превенцията, така и за целите на лечебния процес при хронично болни пациенти. И всичко това подкрепено от новите технологии за обработка и анализ на данни, които правят възможно и „предсказването“ на промените в здравното състояние на наблюдаваните пациенти.

На 28 юли ще се проведе професионално събитие "За телемедицината днес и телемедицината утре", организирано от Ratio и Sofia Tech Park  със съдействието на DHI Cluster Bulgaria.

"Целта на събитието е да съберем всички заинтересовани страни от професионалния бранш – лекари, учени, хора от публичния сектор – на едно място, за да могат да си говорят за този път, който се опитваме да извървим през следващите години", допълва Любомир Бабуров.

България е една неразорана нива, но вероятно скоро ще може да се предоставят качествени телемедински  услуги. Още в далечната 1925 г. се  е говорило да телемедицина, припомня експертът.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31