Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: За смелостта да бъдеш бизнес ангел

Предприемачеството е състояние на духа. Не е професия, а призвание

Снимка: БГНЕС

Много млади хора обмислят как да реализират своята идея, къде да я представят, към кого да я адресират, кой може да ги подкрепи. Какво е нужно за успеха на една бизнес идея в България?

В "Нашият ден“ Доброслав Димитров, предприемач и инвеститор в технологични компании, който вече е трети мандат председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), коментира, че "предприемачеството е състояние на духа, то не е професия. Само по себе си е призвание. Независимо дали е за бизнес или човек да е предприемчив в това, което прави. Определението на Макиавели, което е на 500 години, казва, че предприемачите виждат малка разлика между възможност и пречка и затруднение. Те могат да използват и двете. Ако трябва да се даде определение на това, какви са съвременните предприемачи, то те са хората, които подкрепят своите мечти с действия“.

"Умението да успееш в бизнеса е, първо, да го започнеш, да има смелостта да го преследваш. И второто абсолютно необходимо действие, да намериш хората, които да ти помогнат по пътя. Да ги разпознаеш тези хора, да ги спечелиш и да ги задържиш. Това е от основно значение. Сам никой не може да постигне нищо", допълва Доброслав Димитров.

Едно от често срещаните предизвикателства, пред които са изправени почти всички бизнес начинания, е нуждата от първоначална инвестиция. Така наречените “ангели инвеститори”, или бизнес ангели, могат да бъдат перфектното решение, за да може конкретен стартъп или малък бизнес да набере скорост. Привличането на ангел инвеститор невинаги е лесна задача.

"Трябва да повярваш в човека, разбира се, в неговата идея и мечта. Да повярваш, че този човек споделя твоя начин на виждане“, твърди Доброслав Димитров.

Голямо предимство на ангелите инвеститори е това, че обикновено имат опит в индустрията, в която са решили да инвестират, и обичат да бъдат ангажирани. Да имаш опитен предприемач, който да те напътства, когато вземаш трудни решения, може да бъде дори по-важно от самата финансова инвестиция.

Създадената преди няколко години българска  стартъп компания "ЕндуроСат" (EnduroSat) е отличен пример как с помощта на бизнес ангели те успяват да създадат целия софтуер на сателит, всички подсистеми са интегрирани и тествани по най-високите стандарти на планетата. Това е сателит, създаден изцяло в България, тоест няма нито една технология на борда, която да е произведена в чужбина. Предстои извеждането на 5 такива сателита до края на годината.

"Българската асоциация на софтуерните компании е вече на 20 години и за тези години от несъществуващ сектор се превърна в структуроопределящ за икономиката на България. Ние доближаваме 5% от БВП на страната и това го постигаме само с едни 50 000 души и растем всяка година с 20%“, споделя Доброслав Димитров.

Целия разговор с Доброслав Димитров можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27