Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ива Христова: Застрашава ли ни новата Covid-19 вълна?

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

1640 са новите случаи на коронавирус в България за денонощие. Това показват данните на Единия информационен портал. Това са 24,23% от направените през изминалото денонощие проби. Направени са 7000 теста, близо 900 пациенти са настанени в болница от тях 41 са в интензивно отделение. За съжаление 6 души са починали заради усложненията, свързани с инфекцията.

"Заболяемостта нараства и то очаквано във всички области на страната. Някак катерим към пика на вълната и следваме тенденциите, които са в цяла Европа“, това прогнозира в "Нашият ден“ проф. д-р Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Теоретично пикът на лятната вълна на коронавируса в България се очаква в края на август. "Трудно е да се прогнозира, кога ще е пикът. Следим много внимателно налагането на варианта ВА.5, защото до голяма степен този подвариант ще ни ориентира за приближаването към пика", каза проф. д-р Ива Христова.

По думите ѝ хубавото е, че този пети подвариант на варианта "Омикрон“ си запазва способността да предизвика не толкова тежки заболявания. Много по-редки са вирусните пневмонии, които протичаха тежко и бяха основна причина за хоспитализациите в интензивни сектори. Докато сега протича по-леко – с болки в гърлото, хрема, неразположение, повишена температура около 37,5 до 38,5. Боледуването може да мине и със стомашно-чревни проблеми.

"Последните данни от геномното секвениране в Националния център по заразни и паразитни болести за първата седмица на юли показва 68.4% и всъщност има много бързо нарастване на дяла на BA.5. Очакваме тази тенденция да се засилва до края на юли", смята проф. Христова.

Тя твърди, че няма съществено натоварване на здравната система в нашата страна, така че това не се очаква и за Западна Европа. И допълва, че това е урок, който отдавна е научен. Освен опита на лекарите имаме и подготвеност с медикаменти. Тъй като държавата закупи антивирусни средства, моноклонални антитела.

Според проф. Христова най-добрата защита е ваксинацията. В момента в страната има достатъчно количество и РНК ваксини, като продължаваме да получаваме и нови количества. Трябва още при надигаща се вълна да направим бустера, ако не сме правили през последните шест месеца. Има и един друг феномен, тъй като се очакват адаптирани ваксини, т.е. включващи изходния щам Омикрон и за тях се доказа, че в пъти предпазват по-добре. Има една тенденция на изчакване, да дойдат тези ваксини, за да се направи бустерът. Те ще дойдат най-рано през септември или октомври. Тогава ще е минал пикът на тази вълна, т.е. ще има доста хора, които няма да бъдат предпазени.

Целия разговор с проф. д-р Ива Христова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31