“В 21-ви век всички плащаме цената на това да можем да пътуваме лесно със самолети”. Това казва писателят Георги Тенев, един от събеседниците в това издание предаването. “Гласът на времето” и този път съдържа дискусия по една ключова дума в актуален контекст – “пътешествие”. Разговор във времето с най-много пътувания за годината. Но и в безпрецедентна ситуация – с много отменени полети.
Днес представите ни и възможностите ни за пътешествия се променят. Преосмисляме понятието “пътешествие” заради различните аспекти на контекста – измененията в климата, пандемията, войната, кризите. Но от друга страна, все още е наличен вечният стремеж на човека да опознава света през пътуванията.
В предаването се обсъжда новият, антиутопичен роман “Атлантически експрес” с неговия автор – писателя Георги Тенев и линията в него “ДСКНЛ” – “денят, след който не летим”.
Представени са и други новоизлезли книги – новата енциклопедия на БАН – “Свещените места на България”, също “Голямата книга” за Китай, новата “Антология на миражите”, а и “Дневник от Северна Корея” на неуморния пътешественик Майкъл Палин.
В предаването участва и журналистката и пътешественичка Магдалена Гигова, която разказва истории, свързани с Тадж Махал, Исландия, Виетнам и други интересни дестинации.
Предаването припомня и смисъла на фразата "Човекът е човек тогава, когато е на път” на поета Пеньо Пенев.
Чуйте аудиото!
Снимки – Pixabay
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg