Несъмнено Силвия Плат (1932-1963) е едно от най-важните имена в световната литература. Тя оставя малко по обем творчество, поради ранната си смърт, но, както отбелязва Кристин Димитрова в изчерпателния предговор към новото издание на романа ѝ "Стъкленият похлупак" заедно с избрана лирика, променя поезията на ХХ в.
Днес нейните стихотворения и романът ѝ въздействат също толкова силно, колкото във времето, когато са написани. А това време е 50-те и 60-те години на миналия век, когато условията, в които израства една интелигентна и талантлива жена, съвсем не са такива, каквито са днешните.
Свръхвзискателна към себе си, тя иска и светът да оцени това, но и семейството, и обществото сякаш не са дорасли.
Срещата ѝ с поета Тед Хюз е решаваща за по-нататъшния ѝ живот и творчество, но отношенията им са взривоопасни и в крайна сметка тя завършва живота си с глава в газовата печка. Това е само най-общ поглед към нейния живот – по-задълбоченият е вникването в книгите ѝ.
Преводът на романа е на Людмил Колечкова, а на стихотворенията на Владимир Трендафилов.
Чуйте Кристин Димитрова.
Снимки – englisheclasses.com и изд. Сиела
Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg