През 2019 г. в онлайн изданието на в. “Труд“ е публикуван преводен материал от руската преса със заглавие "Педерастите в САЩ бият тревога“. Радослав Стоянов от БХК сезира Комисията за защита от дискриминация за този текст заради внушенията му спрямо хората с различна сексуална ориентация. Главният редактор на "Труд медия“ Петьо Блъсков обжалва решението на КЗД, но казусът стига до Административния съд, който се произнесе по случая преди седмица, с което се потвърждава решението на Комисията, а именно, че "публикуваният материал съдържа епитети с утвърдена негативна семантика, унижаващи достойнството на нехетеросексуалните хора ("педерастите", "содомити", "перверзници"), а така също и крайно негативни и оскърбителни стереотипи, представящи сексуалната им ориентация като болест, а обществената им дейност за повишаване на равноправието им – като агресивен натиск, като подмолна и неправомерна дейност".
Решението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
В "Мрежата" Радослав Стоянов коментира: "Медийната среда в последните години в голяма степен е отражение на българското общество. Нито може да се каже, че е отишла към по-добро, нито към по-лошо, а може да се каже, че крайностите са се увеличили, т.е. среднината е някак намаляла за сметка на крайното отрицателно и на крайното положително. Това важи генерално за обществото. Хората са заличили нюансите в позициите си било за ваксините, било за Украйна, било за други конфликти, било за партии, правителства и за политически разни въпроси, било за социални въпроси като равноправието на различни маргинализирани групи и медиите следват този дневен ред на обществото.
Има медии, които имат твърда редакционна политика, която е негативна, отрицателна, стигматизираща тези групи, представящи ги само в негативна светлина или пък в смешна, осмиваща ги светлина, и други медии, които са по-коректни и показват различни образи, дават глас на самите хора от маргинализираните групи да говорят за себе си, вместо някой друг да говори за тях. /…/
Това, което аз постигнах сега, за съжаление, е просто запълване на дупки. Сега запълних една дупка в град с много улици и с много дупки.“
Целия разговор можете да чуете в следващия звуков файл.
Снимка – Ирина Недева, БНР
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg