Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Виктор Георгиев за желанието да учиш безплатно хората да шофират правилно

Защо е нужна инициативата "Аз на пътя – научи ме да шофирам“?

Снимка: Личен архив

"Аз на пътя – научи ме да шофирам“ е инициатива, която Виктор Георгиев подема преди четири години в социалните с мрежи. Помощта е чисто базова за неща, които могат да помогнат на шофьорите да се справят по-добре с трафика, пътя и поддръжката на автомобила си. Близо 600 души са потърсили неговите съвети, които са напълно безплатни.

Решава да реализира кампанията, защото последните десет години губи близки приятели на пътя. "Когато загубих много близък приятел, шофьор, употребил алкохол, в мен се надигна желанието да направя нещо, ако мога някак да помогна жертвите на пътя да намалеят. Дори и един човек да съм спасил, това е повече от достатъчно“, споделя в "Нашият ден" Виктор Георгиев.

Пътната ни инфраструктура е в много окаяно състояние и всеки шофьор трябва да осмисли добре начина си на шофиране. За Виктор "основният проблем е, че хората карат много емоционално. И когато добавим по-стария ни автопарк, по-лошите пътища и като добавим факта, че много хора подценяват качеството на гумите си и карат със стари гуми...“.
Нищо, че не е професионалист, Виктор Георгиев има много опит с шофирането и е преминал през много и различни допълнителни курсове. Той е нереализиран автомобилен състезател поради здравословни причини.

Преди да стартира инициативата, в продължение на цяла година изучава конкретен маршрут, който да използва за целите на обучението. В момента отделя по два часа на човек в зависимост от трафика. "Маршрутът включва 80% от всичко, което хората биха срещнали на пътя. Но аз не уча никого. Аз давам съвети“, твърди Виктор.

В България шофирането е агресивно, а от начина на шофиране може да се направи извод, кой какъв човек е. "Много хора се оплакват, че когато отиват да си сменят книжката, получават 10 фиша с глоби. Тези фишове обикновено не са за нещо съществено, а са за 10-12 км превишена скорост и то не са на рискови участъци“, допълва Виктор.

Посланието

"Нека шофират по начин, по който да стигнат живи и здрави. Да шофират малко по-бавно и по-спокойно и най-вече да са малко по-колегиални към останалите. Не е нужно да караме агресивно“, посочва Виктор Георгиев.

Целия разговор с Виктор Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35