Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СТЕМ в 90 СУ – съвременна среда за мотивирани учители и щастливи ученици

90 СУ "Ген. Хосе де Сан Мартин“

Дори да не сте свързани с образованието, може би ви прави впечатление едно съкращение, което често се чува напоследък. СТЕМ – откриват се СТЕМ центрове, провежда се СТЕМ обучение в СТЕМ среда. Съкращението е от английски и означава "наука, технология, техника и математика“. Същината е в съвременна учебна среда, оборудвана за преподаване и практика по различни науки, тези науки да се преподават и практикуват по съвременен и полезен за развитието на децата начин. Докато първата част от условието е ясна и изпълнима при наличието на средства, втората е далеч по-сложна, а именно съвременното обучение, развиващо умения и изграждащо качества у учениците, които да ги направят успяващи, щастливи и отговорни граждани.

Точно затова с особен интерес се запознах с една от отличените добри практики от програмата "Заедно в час“ – СТЕМ ден в 90 СУ "Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Не за първи път споменаваме това училище, което не е сред така наречените "елитни“, но в което учителите се чувстват спокойни и подкрепени, поради което работят с желание и в екип, учениците също са спокойни и насърчени, поради което не са склонни към агресия и идват с желание, а от СТЕМ центъра дори не искат да си тръгнат. Вие кажете какво означава "елитно“ училище, а през това време аз ви каня на виртуално посещение в новия СТЕМ или научен център на 90 СУ. Водят ученици от училището.

Чуйте повече от звуковите файлове.

Първата година от въвеждането на СТЕМ деня е била доста усилна за учителския екип, с много часове подготовка, обсъждания, анализи. Но това е инвестиция в бъдещето на училището, която си струва, убедени са педагозите.

Последната ни среща е с директорката на 90 СУ Емилия Иванова, на която в огромна степен се дължи духът и атмосферата в училището. Въпросът ми е как една модерна материална среда може да се изпълни с модерно съдържание.

Снимка – 90 СУ "Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51